Wiadomości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Innowacje i kierunki rozwoju obserwowane na rynku kosmetycznym

22.06.2018

Od wielu lat Europa odgrywa kluczową rolę w rozwoju produktów kosmetycznych. Duży udział ma w tym świat naukowy, sprawiając, że praktycznie każdy segment rynku kosmetycznego jest wysoce innowacyjny.

Programy badawczo-rozwojowe obejmują wszystkie możliwe aspekty piękna i dobrego samopoczucia, począwszy od badań zachowań konsumenckich, biologii skóry, włosów, zębów i jamy ustnej, po innowacyjne technologie i lepsze metody zrównoważonego rozwoju. Takie wspólne działanie pomaga w opracowaniu najlepszych składników, dodatków, które są jednocześnie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego. Celem jest stworzenie lub ponowne opracowanie produktów odpowiadających na nieustannie zmieniające się oczekiwania konsumentów. Całkowite wydatki na badania i rozwój w Europie szacuje się na 2,35 mld euro (2017). Można też dość śmiało stwierdzić, że innowacje w branży kosmetycznej są długoterminowe. Często potrzeba ponad pięć lat, aby wprowadzić nowy produkt na rynek. Dodatkowo, każdego roku średnio jedna czwarta wszystkich produktów kosmetycznych trafiających na rynek jest ulepszana, a nawet zupełnie zmieniana. Działalność patentowa jest użytecznym wskaźnikiem dla innowacji: duża część patentów przyznawanych w Unii Europejskiej dotyczy produktów z branży kosmetycznej (rekord stanowi 10% wszystkich patentów przyznanych w UE w roku 2009 r.).

Chociaż wprowadzanie innowacji w branży kosmetycznej jest procesem ciągłym, to tzw. rewolucyjne przełomy są dużą rzadkością. Duże firmy kosmetyczne mają portfel obejmujący średnio około 10 000 różnych produktów kosmetycznych. Każdego roku przeformułowują od 25% do 30% swoich produktów. Wśród tych zmian około 10% zależna jest od surowców i dodatków, które są nowe na rynku lub wcześniej nie były kierowane do przemysłu kosmetycznego. Globalni producenci co roku wprowadzają około 80 nowych składników do swoich produktów, podczas gdy małe i średnie firmy wprowadzają średnio 22 (w swoim portfelu mają od 40 do 160 produktów).

Kwestia innowacji w przemyśle kosmetycznym jest naprawdę imponująca, ale dopiero XXI wiek przedstawi zupełnie nowy obraz branży wobec innowacji i odkryć naukowych. Niektórzy naukowcy tworzą nowe produkty na bazie tradycyjnych surowców (np. żeń-szenia). Z drugiej strony naukowcy wykorzystują materiały na poziomie molekularnym (nanotechnologie), aby opracowywać zupełnie nową generację składników, obecnych nie tylko w produktach kosmetycznych, np. w produktach chroniących przed słońcem, ale również w medykamentach, elektronice i telekomunikacji.

Poniżej lista przedstawiająca kilka niezwykłych zmian w głównych kategoriach produktów:

  • Ochrona przeciwsłoneczna: filtry słoneczne zawierające ustalony stosunek filtrów UVB (stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do ziemi; jest zatrzymywane przez chmury i szkło, wnika w naskórek, odpowiada za opalanie się, oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne, a nawet nowotwory skóry) i UVA (stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni ziemi; odpowiedzialne jest za tworzenie się wolnych rodników); produkty o lekkich i przezroczystych teksturach, rozpylane bezpośrednio na skórę produkty przeciwsłoneczne, produkty o SPF 50+.
  • Pielęgnacja ciała: plastry kosmetyczne stanowiące system dostarczania odpowiednich składników przez skórę; zwiększone stosowanie produktów ekologicznych; postęp naukowy w zakresie przeciwdziałania/zwalczania nadmiernej potliwości.
  • Kosmetyki dekoracyjne: naturalne, oparte na minerałach kosmetyki oferujące pełne, ale lekkie pokrycie; podkłady ułatwiające oczyszczanie skóry; produkty, które dostosowują się do cech indywidualnych skóry.
  • Pielęgnacja skóry: badania nad komórkami macierzystymi, które pomagają w pielęgnacji skóry na poziomie molekularnym, koncentrując się na ochronie DNA.
  • Higiena jamy ustnej: nowe, lepsze zrozumienie płytki nazębnej, jako biofilmu3D, co umożliwia opracowanie nowej generacji produktów do zwalczania płytki nazębnej.
  • Perfumy: poprawa metod analitycznych, która umożliwia wykorzystanie naturalnych składników.
  • Pielęgnacja włosów: poprawa dostarczania aktywnych składników i umożliwienie wykorzystanie naturalnych i organicznych składników; innowacyjna technologia wykorzystująca keratynę włosową do naprawy i odbudowy zniszczonych struktur włosów.

Ostatecznie jednak, to pragnienie konsumentów i potrzeba nowych, lepszych i zdecydowanie bezpieczniejszych produktów napędza chęć ciągłego wprowadzania innowacji. Jednak przy każdej nowej zmianie zdolność do udoskonalania staje się coraz trudniejsza. Dawno minęły czasy, kiedy największe oczekiwania były związane z produktami eliminującymi ze skóry nieprzyjemny zapach.

Choć świat jest coraz bardziej zespolony, to paradoksalnie jest również coraz bardziej lokalny i indywidualny. Konsumenci szukają produktów, które są kierowane do nich. Dla branży kosmetycznej oznacza to zaspokojenie zapotrzebowania na produkty dostosowane do różnych czynników indywidualnych, takich jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, obszary geograficzne i klimat, styl życia, zdrowie i dobre samopoczucie.

Jednocześnie konsumenci są coraz bardziej świadomi kwestii związanych z ochroną środowiska, kwestii społecznych oraz etycznych konsekwencji konsumpcji i produkcji. Oczekują, że firmy podzielają ich obawy, a w konsekwencji branża zobowiąże się do odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych w rozwoju i produkcji w ramach wszystkich łańcuchów wartości. To daje nowy poziom innowacyjności we wszystkich obszarach branży kosmetycznej.

 

Źródło: Cosmetics Europe The Personal Care Association

Wyświetlono: 2844

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej