Nowości - Chemia budowlana z kraju

Innowacja w postaci nowych farb higienicznych

11.01.2018
Innowacja w postaci nowych farb higienicznych

Centrum Badawczo-Produkcyjne Alcor realizuje projekt pt. „Opracowanie technologii produkcji jonowych farb higienicznych GALVI z mikroogniwami galwanicznymi dla biokontroli zakażeń grzybiczych wewnątrz budowli”. Jest to duża innowacja w branży.

Jak tłumaczą przedstawiciele Centrum, bardzo dużym problemem w walce z patogennymi grzybami wewnątrz pomieszczeń jest fakt, że do ich zwalczania używa się praktycznie tych samych środków (głównie azoli i triklosanu), którymi leczy się ludzi. To zaś powoduje mutację i uodparnianie się grzybów na działanie tych środków. Należy więc dążyć do eliminacji z materiałów budowlanych środków biobójczych o mechanizmie działania podobnym do działania antybiotyków.

Efektem realizacji projektu będzie zatem innowacyjny kompozyt w postaci ekologicznej farby higienicznej. Istota działania produktu polega na tym, iż tworzy on na powierzchni aplikacji inteligentną powłokę z mikroogniwami galwanicznymi działającymi tylko w momencie nadmiernego wzrostu zawilgocenia i pozostającymi w spoczynku w przypadku prawidłowej wentylacji chronionych pomieszczeń. Służąca do biokontroli zakażeń grzybiczych powierzchni przegród budowlanych farba posiada dwie właściwości: łączy w sobie biobójcze własności jonów miedzi i cynku z fizycznymi metodami oddziaływania pola elektromagnetycznego. Produkt posiada właściwości biokontrolne (ochrona przeciw grzybom), a także pełni funkcję dekoracyjną (może być użyty jako zwykła farba) Przyczynia się także do zmniejszenia użycia biocydów organicznych w powłokach malarskich.

- Farby higieniczne stosowane są w budownictwie w celu zapewnienia koniecznych wysokich standardów higienicznych w szpitalach, domach opieki czy też zakładach produkcji żywności. Główną rolą tych farb jest ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie rozwoju biofilmów, grzybów i bakterii na ścianach i sufitach. Znane dotychczas farby zawierają różne organiczne fungicydy, np. triklosan lub też sole srebra albo samo srebro w formie nanocząsteczek. Przypuszcza się, że substancje te nie tylko ograniczają rozwój szkodliwych mikroorganizmów, ale także stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska. Powszechnie stosowanie antybiotyków o strukturach chemicznych zbliżonych do fungicydów, np. triklosanu, azoli dodatkowo komplikują zwalczanie grzybów w obiektach służby zdrowia czy też fermach hodowli zwierząt – wyjaśniają przedstawiciele Centrum Badawczo-Produkcyjne Alcor.

Osiągnięcie celu jakim jest opracowanie nowej technologii jonowych farb higienicznych opartych na mikoogniwach galwanicznych związane jest z realizacją dwóch etapów. Pierwszy to badanie modelowego odziaływania mikroogniw Cu-Zn na patogenne grzyby w hodowlach in vitro. Badania te są powiązane sprzężeniem zwrotnym z badaniami fizyko – chemicznymi nad strukturą i składem elektrolitu pomocniczego mikroogniw. Drugim etapem są próby walidacyjne w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych.

Wyświetlono: 2506

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej