Artykuły - Przemysł chemiczny

Innowacja ekologiczna w skali światowej

07.02.2019
Autor: ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Innowacja ekologiczna w skali światowej

Flukar Sp. z o.o. to prywatna polska firma z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się wytwarzaniem środków smarowych.

Jej zakład produkcyjny znajduje się na terenie rafinerii w Jaśle, a już wkrótce uruchomiony zostanie kolejny zakład w Kędzierzynie-Koźlu. Cała grupa zatrudnia około 200 osób.

Strategia rozwoju firmy kładzie nacisk na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Stąd też decyzja zarządu o realizacji projektu pn. „Proekologiczna instalacja pilotażowa do produkcji emulsji asfaltowych modyfikowanych nanostrukturami z polimerów odpadowych” (w skrócie LIFE EMU NEW). To zespół ekspertów firmy Flukar opracował koncepcję innowacyjnej w skali światowej technologii, która przyczyni się do rozwiązania części problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów polimerowych, do których zalicza się większość tworzyw sztucznych, w tym popularne butelki PET, plastikowe opakowania czy jednorazowe reklamówki. Ogromne znaczenie mają także odpady polimerowe z przemysłu budowlanego czy motoryzacyjnego.

– Nasza technologia spotkała się z uznaniem instytucji europejskich oraz krajowych. Wniosek został przyjęty i uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu LIFE, będącego jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej poświęconym wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu – mówi Grzegorz Nieradka, zastępca koordynatora projektu ds. technicznych.

Projekt LIFE EMU NEW jest wysoce zaawansowanym pod względem technicznym i ekologicznym przedsięwzięciem, którego podstawowym celem jest demonstracja innowacyjnej technologii pozwalającej na uzyskanie emulsji asfaltowych modyfikowanych nanostrukturami z polimerówodpadowych, charakteryzujących się lepszymi parametrami wytrzymałościowo-szczepnymi w stosunku do obecnie stosowanych w drogownictwie. Innowacyjne rozwiązania techniczne zakładają współdziałanie czterech węzłów technologicznych: produkcji asfaltu zmodyfikowanego, produkcji nanowłókien, upłynniania, oczyszczania i modyfikacji polimerów odpadowych oraz produkcji emulsji.

– O proekologicznej wartości naszego przedsięwzięcia świadczy fakt wykorzystania na dużą skalę polimerów odpadowych. Dzięki tej technologii tysiące ton odpadów z tworzyw sztucznych wykorzystanych zostanie do produkcji modyfikatorów lepiszcza asfaltowego oraz wytwarzania nanowłókien, stanowiących dodatkowy, innowacyjny sposób poprawy właściwości emulsji asfaltowych. Zamiast trafiać na wysypiska śmieci, zostaną ponownie przetworzone i wykorzystane – kontynuuje Grzegorz Nieradka.

W ramach projektu równolegle prowadzone są spójne działania informacyjno-promocyjne oraz podejmowane są działania wpływające na wzrost świadomości społecznej na temat potencjału związanego z zastosowaniem nanotechnologii w drogownictwie i budownictwie.


CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2019 DWUMIESIĘCZNIKA "CHEMIA I BIZNES". ZAPRASZAMY.


Wyświetlono: 911

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej