Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

INEOS wybuduje wielki kompleks do produkcji kumenu

16.07.2019

INEOS Phenol przystępuje w Niemczech do budowy kompleksu kumenu o światowej skali. Obiekt o mocach wytwórczych na poziomie 750 tys. ton rocznie będzie wspierać bezpieczeństwo dostaw dla zakładów koncernu w Gladbeck (Niemcy) i Antwerpii. Będzie w pełni połączony za pomocą sieci rurociągów z zakładami INEOS produkującymi fenol i aceton w Gladbeck, zakładem Evonik w Marl i kompleksem rafinerii i krakerów BP w Gelsenkirchen.

Nowa jednostka produkcyjna ulokowana zostanie w Marl. Rozpocznie swoje funkcjonowanie w 2021 r. Taka lokalizacja ma zoptymalizować wydajność zakładu i pozwolić na lepsza integrację surowcową z jednostkami rafineryjnymi i krakerami, a także korzystać z połączeń wodnych oferowanych przez port w Marl.

Spółka INEOS Phenol jest największym na świecie producentem fenolu i acetonu oraz największym konsumentem kumenu, który jest podstawowym surowcem do produkcji wymienionych chemikaliów. Ta inwestycja wzmacnia zatem pozycję przedsiębiorstwa na rynkach światowych.

Kumen jest cieczą otrzymywaną z benzenu przez alkilowanie propenem w obecności katalizatora (np. chlorku glinu) lub ze smoły węglowej i ropy naftowej w procesie reformingu. Zastosowanie znajduje m.in. w syntezie organicznej do jednoczesnej produkcji fenolu i acetonu, a także jako rozpuszczalnik farb i lakierów lub jako jako dodatek do paliw lotniczych.

Wyświetlono: 441

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej