Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

INEOS pojawi się z produkcją na Bliskim Wschodzie

03.07.2019
INEOS pojawi się z produkcją na Bliskim Wschodzie

INEOS rozpoczyna pierwszą w swojej historii inwestycję na Bliskim Wschodzie. Przyłącza się do projektu o wartości 9 mld euro.

INEOS, Saudi Aramco i Total podpisali umowę na wspólne działanie w Arabii Saudyjskiej. W kwietniu 2018 r. Total i Saudi Aramco ogłosiły już rozpoczęcie prac nad projektem Amiral, który polegać ma na uruchomieniu w 2024 r. w Arabii Saudyjskiej wielkiego kompleksu petrochemicznego, w którym produkowane będzie m.in. 1,5 mln ton etylenu rocznie. Łącznie kompleks opuszczać ma rocznie 2,7 mln ton rozmaitych chemikaliów. Będzie skojarzony celem uzyskania synergii z istniejącą od 2012 r. rafinerią SATORP, w której Saudi Aramco posiada 62,5% udziałów, a resztę Total. Rafineria jest w stanie przerobić w ciągu roku 22 mln ton ropy naftowej i należy do najnowocześniejszych na świecie, z głębokością przerobu ropy na poziomie bliskim 100%. Teraz do tego projektu przystępuje także INEOS, który w ramach kompleksu Amiral będzie posiadał trzy własne jednostki produkcyjne.

Nowa instalacja akrylonitrylów o wydajności 425 tys. ton wykorzystywać ma wiodącą na świecie technologię i katalizatory INEOS. Będzie to pierwszy tego typu zakład na Bliskim Wschodzie, gotowy do pracy w 2025 r. INEOS zbuduje również fabrykę liniowych alfa-olefin o mocach 400 tys. ton rocznie i skojarzoną z nimi jednostkę poli-alfa-olefin. Fabryki są zapowiadane jako najbardziej energooszczędne na świecie w swojej klasie i rozpoczną produkcję także w 2025 r.

- Lokalizacja w Królestwie Arabii Saudyjskiej zapewni INEOS dostęp do konkurencyjnych surowców. To ważny kamień milowy dla naszego rozwoju, gdyż oznacza pierwszą w naszej historii inwestycję na Bliskim Wschodzie. Czas jest odpowiedni, abyśmy się przyłączyli do Saudi Aramco i Total i korzystali ze wzrostu w regionie – powiedział Jim Ratcliffe, prezes INEOS.

Wyświetlono: 384

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej