Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

INEOS będzie produkował tworzywa z wysoką zawartością recyklatu

26.11.2019

Koncern petrochemiczny INEOS i firma recyklingowa Viridor łączą siły w celu produkcji pokonsumpcyjnych tworzyw sztucznych z udziałem recyklatu na poziomie przynajmniej 50%. Wcześniej podobne sojusze między producentami tworzyw a firmami recyklingowymi stały się udziałem innych największych globalnych wytwórców polimerów, m.in. koncernów LyondellBasell Industries, SABIC czy Borealis.

INEOS będzie zaopatrywany w odzyskany polimer pochodzący z fabryki recyklingu Viridor w Wielkiej Brytanii. Zakład ten jest największym w kraju obiektem recyklingu i ponownego przetwarzania wielopolimerowych materiałów.

- Tworzywa sztuczne są cennym zasobem, więc zachęcamy do coraz większej zbiórki i recyklingu polimerów po ich pierwszym użyciu. Nasze zaangażowanie w pozyskiwanie materiałów z tego projektu pomoże wspierać inwestycje w nowy, nowoczesny zakład recyklingu. Korzystając z naszej wiedzy na temat polimerów, opracujemy nową gamę tworzyw, włączając do nich zawartość pochodzącą z recyklingu. Te nowe materiały zaspokoją rosnące zapotrzebowanie na surowce wtórne, z których możliwa będzie produkcja gotowych wyrobów bez uszczerbku dla ich jakości – powiedział Bob Ingram, dyrektor generalny INEOS Olefins & Polymers.

- Zawarte partnerstwo odzwierciedla nacisk Viridor na współpracę z markami konsumenckimi i firmami z branży tworzyw sztucznych, aby znacząco przyczynić się do stworzenia nowego rynku tworzyw sztucznych w myśl idei gospodarki obiegu zamkniętego. Nasze analizy wskazują, że na przyszłe wybory zakupowe konsumentów będą miały wpływ takie aspekty, jak choćby to, czy opakowania wykonane są z materiałów nadających się do recyklingu. 65% ankietowanych przez nas twierdzi, że jest bardziej prawdopodobne, że kupi produkty wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Jest to wzrost o cztery punkty procentowe względem roku 2018. Jednocześnie 76% ankietowanych uważa, że w szkołach powinny się znaleźć obowiązkowe lekcje recyklingu. To pokazuje, że świadomość co do recyklingu jest w społeczeństwie brytyjskim wysoka – dodał Phil Piddington, przedstawiciel firmy Viridor.

- Włączanie do 50% zawartości pochodzącej z recyklingu do tworzyw i to bez utraty właściwości, których potrzebują klienci, nie jest prostym osiągnięciem technicznym. Jest to jednak bardzo ważny kamień milowy i pokazuje on rynkowi, że tworzywa sztuczne można z powodzeniem poddawać recyklingowi i ponownie wykorzystywać w zastosowaniach o wysokiej wartości - podsumowuje Liz Rittweger, dyrektor handlowa INEOS Olefins & Polymers.

Wyświetlono: 902

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej