Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Indorama: akwizycja na rynku w Niemczech

05.03.2019

Koncern Indorama, największy na świecie producent tworzywa PET, poinformował o nabyciu niektórych aktywów niemieckiej spółki INVISTA Resins&Fibers. Przejmowany zakład w miejscowości Gersthofen dysponuje łączną wydajnością produkcyjną na poziomie 282 tys. ton rocznie.

Transakcja obejmuje zakup linii wytwórczych dla m.in. włókien odzieżowych i zaawansowanych tekstyliów, politetrahydrofuranu (PTMEG), 1,4 butanodiolu (BDO) oraz tetrahydrofuranu (THF), a także powiązanych aktywów produkcyjnych, ośrodków badawczo-rozwojowych i biur sprzedaży na całym świecie

INVISTA zachowuje natomiast prawo własności do nylonu, poliestru, polioli oraz firm licencjonujących i powiązanych marek. Dotyczy to zwłaszcza należącego do niej biznesu odnoszącego się do poliamidu 6,6 (nylonu). Zachowa również prawa własności intelektualnej do technologii 1,4 butanodiolu, a także THF i PTMEG i będzie nadal udzielać licencji na te i inne technologie w skali globalnej.

Dla Indoramy akwizycja oznacza przede wszystkim umocnienie kompetencji w obszarze włókien przemysłowych i materiałów do produkcji opakowań. Chodzi zwłaszcza o wejście w posiadanie praw do rodziny produktowej PolyShield, czyli mieszanki PET ze zmiataczami wolnych rodników tlenu o właściwościach barierowych dla gazów oraz technologii barierowej Oxyclear Barrier PET.

Opakowania PET z barierą tlenową są stosowane głównie w przemyśle spożywczym, dla takich produktów jak, soki, wino, piwo, wyroby mleczne i produkty sojowe, keczupy, sosy i inne wrażliwe na tlen produkty, dzięki czemu są one chronione przez cały okres przydatności do spożycia. 

Indorama spodziewa się, że popyt na żywice barierowe rósł będzie w szybkim tempie, ponieważ zwiększa się trwałość produktów w opakowaniach oraz powstają nowe zastosowania dla recyklowanego PET w alternatywnych materiałach, takich jak puszki szklane i aluminiowe. 

Wyświetlono: 641

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej