Wiadomości - Przemysł kosmetyczny ze świata

IIVS współpracuje z BASF i Givaudan przy walidacji testu bez udziału zwierząt

17.09.2018

Instytut Nauk In Vitro (Institute for In Vitro Sciences – IIVS), mający udokumentowane doświadczenie w zatwierdzaniu alternatyw dla testów na zwierzętach, rozpoczyna współpracę z firmami BASF i Givaudan w celu zatwierdzenia udoskonalonej metody oznaczania reaktywności w zakresie uczulenia skóry, wychodząc na przeciw potrzebom toksykologów i organów regulacyjnych.

Naukowcy z BASF i Givaudan opracowali kinetyczne bezpośrednie oznaczanie reaktywności peptydów (Kinetic DPRA) bez udziału zwierząt do przewidywania skórnych reakcji alergicznych znanych jako uczulenie. Trzy inne testy substancją uczulającą bez udziału zwierząt zostały zaakceptowane na całym świecie. Kinetyczne oznaczanie DPRA może jednak wykraczać poza zwyczajową weryfikację pozytywną bądź negatywną i przewidywać siłę działania substancji uczulającej, co jest wymagane przez niektóre agencje regulacyjne. Do tej pory jedynym sposobem przewidywania klasyfikacji siły działania było testowanie na zwierzętach.

- Możliwość określenia siły działania ugruntowanej i rutynowo stosowanej metody DPRA przy drobnych modyfikacjach była dla nas bardzo atrakcyjna. Mamy nadzieję, że po zatwierdzeniu kinetyczne oznaczanie DPRA zlikwiduje potrzebę prowadzenia dalszych testów na zwierzętach w celu określenia siły działania chemikaliów. Cieszymy się, że IIVS dołącza do nas w celu udowodnienia zasadności tej metody - ocenia Robert Landsiedel, wiceprezes ds. toksykologii eksperymentalnej i ekologii BASF

- Ocena siły działania substancji uczulających skórę jest istotnym krokiem w ocenie ryzyka w celu określenia bezpiecznych poziomów stosowania. Wykazaliśmy, że dane kinetyczne są w tym wypadku kluczowe - dodaje Andreas Natsch, kierownik badań molekularnych in vitro w firmie Givaudan.

Projekt walidacji, opracowany przez BASF i Givaudan, zostanie zrealizowany w 2018 r., a w oczekiwaniu na pomyślny wynik zostanie przedłożony Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2019 r.

IIVS to organizacja non-profit zaangażowana w promowanie szybkich i innowacyjnych metod badań bez wykorzystania zwierząt. Założony w 1997 roku instytut uznawany jest za wiodącego dostawcę badań in vitro wspierających badania bezpieczeństwa toksykologicznego. IIVS stał się światowym liderem w zakresie rozwoju alternatyw dla badań na zwierzętach.

Wyświetlono: 1068

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej