Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Hyundai Engineering i KIND inwestują w "Polimery Police"

27.09.2019

Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) zainwestują ponad 500 mln zł w spółkę PDH Polska, realizującą Projekt „Polimery Police”.

Na podstawie porozumienia Hyundai Engineering i KIND zobowiązują się do zainwestowania, odpowiednio, 73 mln dolarów i 57 mln dolarów, poprzez wniesienie wkładów pieniężnych na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego PDH Polska, czyli spółki zależnej Grupy Azoty i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police. Spółki z Grupy Azoty zobowiązały się do inwestycji w projekt łącznej kwoty do 1,4 mld zł oraz środków z planowanej oferty publicznej akcji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police.

– Decyzja naszych koreańskich partnerów o zaangażowaniu kapitałowym na ponad 500 mln zł stanowi kolejny, bardzo ważny krok w realizacji Projektu „Polimery Police”. Odbieramy ją jako wyraz zaufania, a jednocześnie potwierdzenie biznesowego potencjału przedsięwzięcia. Podpisane teraz porozumienie ma charakter wiążący – powiedział Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty oraz Grupy Azoty Police.

Zgodnie z porozumieniem, koreańscy partnerzy będą uprawnieni do powołania wspólnie jednego członka Rady Nadzorczej PDH Polska. Strony ustaliły również, że w ostatecznej umowie znajdzie się zapis, zgodnie z którym koreańscy akcjonariusze przez trzy lata nie będą mogli sprzedać swoich akcji (lock-up). Ustalono też warianty wyjścia z inwestycji, m.in. opcję sprzedaży akcji przez koreańskich inwestorów i opcję odkupu akcji przez spółki z Grupy Azoty.

– Projekt „Polimery Police” pozwoli nam na dywersyfikację biznesu poprzez rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową. Zakładamy, iż udział segmentu tworzyw sztucznych wzrośnie w ciągu kilku lat do około 1/3 przychodów całej Grupy Azoty, wobec około 16% w 2018 roku. Projekt stwarza mocną podstawę dalszego wzrostu wartości spółek z Grupy i poprawy ich międzynarodowej pozycji. Wierzymy, że skorzysta na nim cały polski sektor chemiczny – dodaje prezes Wojciech Wardacki.

Realizacja strategicznego dla Grupy Azoty projektu „Polimery Police” przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. W zakresie struktury finansowania spółki z Grupy Azoty podpisały już list intencyjny z Grupą Lotos o potencjalnym zaangażowaniu kapitałowym tego koncernu na ok. 500 mln zł. Ponadto akcjonariusze Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police podjęli kilka dni temu decyzję o przeprowadzeniu publicznej oferty akcji o wartości do 1,1 mld zł. Zakładanym terminem oferty jest czwarty kwartał 2019 roku.

Celem projektu „Polimery Police” jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Moce produkcyjne wyniosą 437 tys. ton polipropylenu, dzięki czemu Polska stanie się jednym z największych jego producentów w Europie. Większość produkcji będzie sprzedawana na eksport. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ok. 1,5 mld euro. Uruchomienie planowane jest w 2022 r.

Wyświetlono: 499

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej