Nowości - Przemysł detergentowy z kraju

Hydrolaty jako naturalne surowce dla chemii gospodarczej

28.06.2019
Autor: Agnieszka Krajewska, Instytut Podstaw Chemii Żywności Politechniki Łódzkiej
Hydrolaty jako naturalne surowce dla chemii gospodarczej

Hydrolaty to produkty destylacji z parą wodną materiału roślinnego. Są otrzymywane jako produkt dodatkowy w procesie produkcji olejków eterycznych, ale mogą być również jedynymi produktami destylacji roślin nieolejkodajnych.

Hydrolaty to mieszaniny polarnych związków lotnych rozpuszczonych w wodzie. Skład jakościowy i ilościowy tych produktów jest zwykle odmienny niż odpowiadających im olejków eterycznych. Natomiast podobnie jak olejki, hydrolaty obdarzone są zapachem oraz wykazują działanie na organizmy żywe. Produkty te są stosowane w kosmetykach, wyrobach spożywczych i farmaceutycznych. 

Obecnie zainteresowanie hydrolatami jest bardzo duże ze względu na ich naturalne pochodzenie i możliwość wprowadzania do produktów mających certyfikaty europejskich jednostek certyfikujących kosmetyki i surowce naturalne. 

Głównym składnikiem hydrolatów jest woda, dlatego też z powodzeniem mogą być wprowadzane do większości preparatów kosmetycznych i produktów chemii gospodarczej. 

Hydrolaty charakteryzują się znacznie delikatniejszym zapachem niż olejki eteryczne. Dzięki temu poprawiają walory sensoryczne przygotowanego preparatu, który nie wymaga już dodatkowego aromatyzowania. Kwasowe pH hydrolatów zbliżone jest do pH skóry, a zawarte w nich substancje aktywne mogą łagodzić podrażnienia wywołane działaniem związków powierzchniowo czynnych oraz poprawiać stan skóry. Ponadto obecność w tych mieszaninach niektórych składników może wspomagać zabezpieczanie produktu przed zakażeniami mikrobiologicznymi. 

Polska jest jednym z europejskich liderów uprawy i przerobu ziół. Aktualna szeroka oferta handlowa hydrolatów dotyczy głównie surowców importowanych.

Wyświetlono: 5399

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej