Nowości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Henkel wspiera testy w przemyśle kosmetycznym

18.09.2019
Henkel wspiera testy w przemyśle kosmetycznym

Henkel opracował nowy model skóry o pełnej grubości i nazwie handlowej Phenion, który umożliwia innowacyjne testowanie nowych surowców.

Stworzony przez naukowców z firmy Henkel model skóry o pełnej grubości Phenion to materiał do testowania bezpieczeństwa nowych surowców w kontakcie ze skórą ludzką. W ramach międzynarodowego projektu badawczego trójwymiarowy model skóry w połączeniu z uznaną metodą pomiarową wykorzystano do zbadania tzw. genotoksyczności, czyli możliwości uszkodzenia DNA przez surowce używane w produkcji. Powstały w wyniku tych badań test 3D Skin Comet przeszedł  z powodzeniem pierwszą fazę procesu wszechstronnej oceny.

Sztuczne biologiczne modele skóry są tworzone w oparciu  o  komórki ludzkiej skóry, dzięki czemu idealnie nadają się do przeprowadzania różnego rodzaju wiarygodnych analiz.

Modele skóry, które firma Henkel początkowo opracowała na własne potrzeby, są teraz wprowadzane na rynek i udostępniane dla zainteresowanych laboratoriów oraz instytucji naukowych. Modele te stanowią alternatywny system testowania in-vitro, stosowany nie tylko w podstawowych badaniach w dziedzinie dermatologii i kosmetologii, ale też do testowania bezpieczeństwa surowców i produktów.

Aby uzyskać zgodę organów nadzorujących dopuszczenie do obrotu, test 3D Skin Comet przechodzi wszechstronny proces walidacji w pięciu europejskich i amerykańskich laboratoriach badających właściwości genotoksyczne różnych substancji. Właśnie zakończyła się z powodzeniem pierwsza faza tego procesu. 

- Model skóry o pełnej grubości Phenion w teście 3D Comet Skin sprawdza się o wiele lepiej niż wcześniej stosowane metody in-vitro. Między innymi użycie komórek ludzkiej skóry w środowisku trójwymiarowym, co stanowi dobre odzwierciedlenie prawdziwej ludzkiej skóry, zapewnia większą zdolność prognozowania. Model skóry o pełnej grubości składa się z w pełni zróżnicowanego naskórka, czyli zewnętrznej warstwy skóry oraz skóry właściwej, która zawiera naturalną tkankę łączną z włóknami kolagenowymi. Model przypomina więc prawdziwą skórę ludzką pod wieloma względami anatomicznymi i fizjologicznymi, dzięki czemu jest idealnym narzędziem do projektów badawczych oraz do rozwijania nowatorskich alternatywnych metod testowania – stwierdził Dirk Petersohn, dyrektor badań biologicznych i klinicznych w Dziale Kosmetyków Pielęgnacyjnych i Zapachowych firmy Henkel.

Wyświetlono: 4546

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej