Nowości - Chemia budowlana ze świata

Henkel wspiera rozwiązania z zakresu druku cyfrowego

03.11.2016
Henkel wspiera rozwiązania z zakresu druku cyfrowego

Eksperci firmy Henkel przekonują, iż rozwiązania z zakresu druku cyfrowego otwierają nowe możliwości tworzenia zindywidualizowanych opakowań elastycznych. Jednocześnie firma wprowadza na rynek kleje do opakowań elastycznych przeznaczone również do druku cyfrowego.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Henkla, globalnego lidera w sektorze produkcji klejów, trend do personalizacji w segmencie opakowań elastycznych jest od pewnego czasu bardzo mocno widoczny. W rezultacie branża wykazuje zainteresowanie technologiami druku cyfrowego umożliwiającymi produkcję opakowań zindywidualizowanych oraz drukowanie niskich nakładów. We współpracy ze swoim partnerem - firmą HP Indigo - Henkel opracował specjalne kleje o właściwościach szybkoschnących.

- Rosnąca tendencja do indywidualizacji posiada daleko idące konsekwencje dla produkcji opakowań elastycznych. Kilka wiodących marek przeprowadziło już kampanie w zakresie zindywidualizowanych projektów etykiet, np. do butelek do picia lub całkowicie spersonalizowanych, unikalnych etykiet do produktów do smarowania pieczywa. Tego rodzaju indywidualizacja wymaga nowego podejścia do elastyczności w procesie produkcji opakowań, którą zapewnia jedynie druk cyfrowy. W porównaniu do druku rotograwiurowego lub fleksograficznego druk cyfrowy wciąż stanowi niszę na rynku opakowań elastycznych. Jednak nisza ta wyraźnie się poszerza. Oto bowiem zgodnie z raportem Smithers Pira wykazuje ona dwucyfrowy wzrost. Druk cyfrowy umożliwia nie tylko prostą i szybką modyfikację obrazu, ale również pozwala na druk na żądanie (dokładnie na czas). Przestoje pomiędzy poszczególnymi zadaniami drukowania zostają zminimalizowane. Proces ten wymaga nowych, specjalnie do tego celu opracowanych klejów – tłumaczą przedstawiciele Henkla.

Dodają przy tym, że krótkie czasy produkcji wymagają zastosowania szybkoschnących klejów o specyficznych właściwościach, które są dostosowane do zmieniającego się składu farb do druku cyfrowego. Henkel oferuje w tym względzie specjalnie zaprojektowane rozwiązania, takie jak kleje na bazie rozpuszczalników, kleje wolne od rozpuszczalników oraz kleje na bazie wody.

Loctite Liofol LA 7764/LA 6164 to bezrozpuszczalnikowy klej do laminowania opakowań do żywności (m.in. przekąsek). Charakteryzuje się on długim czasem żywotności podczas powlekania do 45 minut, niską temperaturą aplikacji 40 st. C oraz wspaniałym wyglądem laminatu dzięki szczególnym właściwościom zwilżającym. Klej ten jest specjalnie zaprojektowany do cyfrowego druku odwrotnego.

Klej kryjący na bazie wody LA 29-208/LA 5804 znajduje zastosowanie w suchej laminacji opakowań do żywności. Charakteryzuje go długi czas żywotności podczas powlekania i możliwość szybkiego procesu dalszej obróbki.

Ponadto w ofercie firmy Henkel znajduje się Loctite Liofol LA 2760/LA 5028, czyli system na bazie rozpuszczalników do bardziej wymagających zastosowań w segmencie produktów spożywczych i niespożywczych. System ten gwarantuje aplikację przy dużej zawartości cząstek stałych, krótkie czasy sieciowania i szybki rozkład pierwszorzędowych amin aromatycznych (PAA).

Systemy te zostały opracowane do kontaktu z żywnością. Są one również kompatybilne z farbami do druku cyfrowego HP Indigo Digital i posiadają walidację HP.

Wyświetlono: 1704

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej