Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Henkel korzysta ze zdobyczy recyklingu chemicznego

10.12.2019
Henkel korzysta ze zdobyczy recyklingu chemicznego

Henkel po raz pierwszy zastosuje w swoich opakowaniach tworzywo sztuczne wyprodukowane w wyniku chemicznego recyklingu.

Firma Henkel po raz pierwszy użyła w swoich opakowaniach tworzywa sztuczne, będące wynikiem recyklingu chemicznego – niezwykle zaawansowanej i nowoczesnej technologii odzysku. Metoda chemicznego recyklingu pozwala skutecznie przetwarzać i wykorzystywać zmieszane odpady tworzyw, których dotąd nie dało się poddać ponownej obróbce. Pilotażowy projekt Chemcycling dotyczy opakowań płynu Perwoll i został wdrożony we współpracy z firmami BASF i Alpla. 

- Uważamy, że chemiczny recykling ma ogromny potencjał jako uzupełnienie dla konwencjonalnego procesu mechanicznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Mechaniczny recykling ma swoje ograniczenia, ponieważ nie wszystkie odpady tworzyw sztucznych można przetworzyć na materiał, który nadaje się do ponownego wykorzystania. Za to dzięki chemicznemu recyklingowi surowiec pochodzący bezpośrednio z ropy naftowej można zastąpić surowcem pozyskanym z przetworzonego tworzywa. Ten projekt to przełomowy i ważny krok na drodze do wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego - przekonuje Thorsten Leopold, szef działu International Packaging Development Home Care w firmie Henkel.

W ocenie przedstawicieli Henkla, w procesie mechanicznego recyklingu oddzielone odpady tworzyw są mielone, filtrowane i zamieniane w granulat. Niestety, jakość powstałego  w wyniku tego procesu produktu może być jedynie tak dobra, jak jakość materiału wyjściowego. Tworzywo, które jest zanieczyszczone, kolorowe, a także fakt, że jest to mieszanka różnych materiałów, może negatywnie wpłynąć na jakość przetworzonego mechanicznie produktu i utrudnić proces recyklingu. Co więcej, tworzyw sztucznych nie da się przetwarzać mechanicznie bez końca. Za to te tworzywa, które nie nadają się już do mechanicznego recyklingu, mogą być wciąż przetworzone chemicznie i trafić w jego wyniku na powrót do cyklu materiałowego. W wyniku chemicznego recyklingu odpady z tworzyw sztucznych przerabiane są na olej popirolityczny, który służy jako surowiec do produkcji tworzyw sztucznych do różnych celów, np. produkcji opakowań. Chemiczny recykling daję szansę dalszego ograniczania wykorzystywania zasobów naturalnych i mniejsze wytwarzanie odpadów.

- Pilotażowy projekt dotyczący nowych opakowań płynu Perwoll pokazuje, że opakowania wyprodukowane z udziałem surowca wytworzonego na drodze chemicznego recyklingu mają równie wysoką jakość i zachowują się identycznie jak te wyprodukowane z użyciem surowca pochodzącego bezpośrednio z ropy naftowej — mówi Anja Winkler z koncernu BASF.

- Dzięki zastosowaniu chemicznego recyklingu tworzywa sztuczne zostają trwale włączone w cykl materiałowy, a zawarty w nich węgiel jest ponownie wykorzystywany. W ten właśnie sposób chemiczny recykling będzie mógł uzupełnić stosowanie sprawdzonych technologii, takich jak mechaniczny recykling. Ostatecznie do tego rozwiązania przekonała nas jakość uzyskanych materiałów – dopowiada Nicolas Lehner z Alpla.

Wyświetlono: 2646

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej