Wiadomości - Przemysł opakowaniowy ze świata

Henkel: 100/50/0

29.04.2020

Henkel zredukuje o 50% wykorzystywanie tworzyw sztucznych w opakowaniach swoich produktów 

Henkel poinformował, iż intensyfikuje swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego, wyznaczając sobie cele na 2025 r. dotyczące opakowań. Do tego czasu nie tylko 100% opakowań Henkla będzie nadawać się do recyklingu lub ponownego użycia, ale firma zredukuje także o połowę w swoich opakowaniach produktów konsumenckich wykorzystanie tworzyw sztucznych z surowców kopalnych. Ponadto Henkel będzie podejmował działania społeczne na rzecz ograniczania ilości tworzywowych odpadów trafiających do środowiska.

- Gospodarka obiegu zamkniętego to koncepcja, która zakłada, że materiały raz wykorzystane do wytworzenia opakowań są wielokrotnie odzyskiwane, przetwarzane i znowu wykorzystywane, pozostają więc przez bardzo długi czas  w obiegu gospodarczym. W ten sposób najlepiej można zadbać  o środowisko naturalne, gdyż z jednej strony ogranicza się wytwarzanie zalegających odpadów, a z drugiej strony przeciwdziała się wyczerpywaniu źródeł cennych surowców. Opakowania i tworzywa sztuczne znajdują się w centrum uwagi opinii publicznej, rządów  i przedsiębiorstw na całym świecie, gdyż odpady z tworzyw sztucznych to jedno  z największych globalnych wyzwań współczesnego świata. W Henklu poszukujemy rozwiązań tego problemu. Pracują nad nim nasi eksperci ds. opakowań. Niemniej, aby osiągnąć pełny sukces, potrzebna jest współpraca i partnerstwo wszystkich uczestników gry rynkowej wzdłuż całego łańcucha wartości – mówi Sylvie Nicol, wiceprezes ds. zasobów ludzkich oraz przewodnicząca Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju w Henklu. 

Nowe cele Henkla dotyczące opakowań na rok 2025 to liczbowy szereg 100 / 50 / 0. Oznacza to, że 100% opakowań Henkla będzie nadawało się do recyklingu lub ponownego użycia. Obecnie te kryteria spełnia 85% opakowań. Aby osiągnąć zakładany cel 100%, firma musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami, charakterystycznymi dla poszczególnych rodzajów opakowań. Na przykład wyzwaniem jest recykling elastycznych opakowań wielowarstwowych lub czarnych opakowań, niewidocznych dla urządzeń segregujących w sortowniach. 

Henkel pracuje nad tymi wyzwaniami w ramach międzybranżowych partnerstw. Jednym z nich jest CEFLEX, zrzeszenie ponad 130 firm i organizacji, którego celem jest umożliwienie recyklingu opakowań elastycznych. 

O 50% zmniejszy się użycie pierwotnych tworzyw sztucznych, wytwarzanych na bazie surowców kopalnych w opakowaniach henklowskich kosmetyków i produktów chemii gospodarczej. Będzie to możliwe dzięki dalszemu ograniczaniu ilości zużywanych tworzyw, zwiększeniu (w skali globalnej do 30%) udziału materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach produktów konsumenckich oraz większemu wykorzystaniu bio-plastiku. 

Trzeci aspekt to zero odpadów: Henkel chce aktywnie działać na rzecz ograniczania ilości odpadów trafiających do środowiska poprzez wspieranie inicjatyw zbiórki i recyklingu odpadów oraz poprzez inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne, dzięki którym w pełni możliwa stanie się gospodarka obiegu zamkniętego. 

Wyświetlono: 2091

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej