Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Grupy Azoty debiutuje na rynku materiałów do druku 3D

07.06.2019

Tarfuse, taką nazwę handlową nosi produkowany w tarnowskich zakładach Grupy Azoty materiał, którym firma zadebiutowała właśnie na rynku druku 3D.

Tarfuse PA to filament do druku 3D, produkowany z najwyższej jakości poliamidu 6 do  -jednej z sześciu dostępnych technologii przyrostowych, tzn. technologii FDM (ang. Fused Deposition Modeling). Metoda ta polega na budowaniu detali poprzez nanoszenie warstwa po warstwie roztopionego filamentu - tworzywa sztucznego, spajając je w ten sposób z poprzednimi warstwami detalu, aż do uzyskania pełnej wysokości modelu. Wyroby produkowane z tego materiału mogą znaleźć zastosowanie w motoryzacji, elektrotechnice medycynie i AGD. Odpowiednie odmiany mogą posiadać dopuszczenie do kontaktu z żywnością.

- Wejście na rynek druku trójwymiarowego, jako dostawca komponentów, to naturalny krok w rozwoju naszej działalności tworzywowej. Grupa Azoty już dziś wykorzystuje szanse, jakie daje postęp technologiczny i dołącza do grona światowych producentów tworzyw sztucznych, którzy postawili na rozwój kompetencji w tym zakresie – podkreśla Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

Mnogość zastosowań technologii w różnych obszarach, malejący koszt jednostkowy produkcji i płynne połączenie z procesem projektowania powodują, że technologia druku 3D będzie rozwijać się w wysokim tempie, czemu sprzyjać będzie również rozwój i dostępność coraz trwalszych i coraz tańszych materiałów. W samej tylko w Europie prognozowany jest wzrost rynku druku trójwymiarowego na poziomie 20,7% r/r. Z kolei poziom sprzedaży materiałów do technologii FDM (filamentów) ma wzrosnąć w tym samym okresie ok. 23% r/r. W 2017 roku sprzedaż ta kształtowała się na poziomie ok. 4 tys. ton, a polimerów w postaci proszku do technologii SLS ok. 600 ton. Obecnie druk 3D znajduje największe zastosowanie w takich branżach, jak motoryzacja, przemysł maszynowy i medycyna.

W Grupie Azoty równolegle prowadzone są także intensywne badania nad opracowaniem technologii produkcji proszków do technologii SLS, czyli spiekania proszku polimeru wiązką lasera oraz wprowadzeniem na rynek nowych materiałów do technologii przyrostowych.

Wyświetlono: 1059

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej