Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Grupa Selena: rekord po trzech kwartałach

28.11.2017

Grupa Selena zanotowała 891 mln zł przychodów po trzech kwartałach 2017 r. To wzrost o 18% względem ubiegłego roku i jednocześnie rekord w dotychczasowej historii Grupy.

Jak tłumaczą przedstawiciele lidera polskiego rynku chemii budowlanej, zwiększenie sprzedaży na większości kluczowych rynków to efekt pozytywnego przyjęcia m.in. rewolucyjnej linii pianoklejów, której dynamika sprzedaży jest obecnie dwukrotnie wyższa w stosunku do pozostałych produktów Grupy Selena, a także innych innowacyjnych produktów. Wynik EBIDTA w analizowanym okresie wyniósł 62,3 mln zł, a zysk netto 12 mln zł. Podobnie jak w poprzednim kwartale, wynik finansowy znalazł się pod presją niezrealizowanych różnic kursowych i bezprecedensowego kryzysu na rynku surowców.

- Rekordowy poziom przychodów wypracowano dzięki trafnym decyzjom strategicznym związanym m.in. z wprowadzaniem na rynki nowatorskich rozwiązań takich jak kategoria pianoklejów FOAD, która rewolucjonizuje podejście do prowadzenia prac konstrukcyjnych oraz na nowo definiuje zarówno wydajność, jak i szybkość realizacji projektów. Znaczący wpływ miała także finalizacja procesu integracji Seleny i włoskiego lidera specjalizującego się w produkcji uszczelniaczy akrylowych, czyli spółki Uniflex, przejętej przez Grupę w marcu tego roku. Duże znaczenie miał ponadto pozytywny przebieg integracji spółek wchodzących w skład nowego joint venture House Selena w Chinach. Istotny efekt synergii w ramach JV uzyskano zwłaszcza w obszarze HR, a także w zakresie pełniejszego wykorzystania mocy produkcyjnych lokalnej fabryki Seleny. Przychody Grupy Selena w Chinach zwiększyły się o 150% rok do roku, co potwierdza skuteczność nowego modelu biznesowego, gdzie wkładem Seleny są przede wszystkim najnowsze technologie oraz zaawansowane linie produkcyjne, a partnera chińskiego sieć dystrybucji, zespół sprzedażowy i kontakty rynkowe. Azja jest obecnie coraz ważniejszym strategicznie kierunkiem dla Grupy Selena. Dzięki bardzo dobrym produktom dopasowanym do lokalnych potrzeb i właściwemu zarządzaniu sprzedażą Selena odnotowała wzrost przychodów na większości rynków, m.in. w Turcji (+33%), Rosji (+27%), Kazachstanie (+22%) USA (+16%), Hiszpanii (+11%), a także w Polsce (+10%) – tłumaczą przedstawiciele Grupy Selena.

Podkreślają przy tym, iż w Polsce wciąż mamy do czynienia z dobrą koniunkturą na rynku budownictwa – w tym mieszkaniowego – która pozytywnie wpływa na rynek chemii budowlanej. W porównaniu do trzech kwartałów 2016 r. produkcja budowalno-montażowa wzrosła o 13%, rozpoczęto niemal 21% budów więcej, a do użytku oddano o 10,6% więcej lokali. Trwa jednak ekstremalnie trudna sytuacja na rynku surowców, gdzie występują obecnie problemy z dostępnością nawet zakontraktowanych ilości, a także drastyczny wzrost cen. Branża odczuła w trzecim kwartale konsekwencje ogłoszonych przez dostawców  tzw. stanów siły wyższej.

- Trudna sytuacja na rynku surowców utrzymuje się już kolejny kwartał i wszystko wskazuje na to, że to się nie zmieni także w nadchodzących okresach. Grupa Selena przełożyła część wzrostu kosztów produkcji na rynek, jednak nie było to możliwe we wszystkich regionach. Sytuacja na rynku wskazuje, że w nadchodzących miesiącach nastąpi wyrównanie poziomów cen produktów u wszystkich podmiotów, także u naszej bezpośredniej konkurencji, co umożliwi nam kontynuację przełożenia zwyżki cen surowców na rynek w większym stopniu i poprawę marżowości - mówi Jean Noël Fourel, prezes zarządu Selena FM.

Selena pracuje nad dalszym zwiększeniem skuteczności operacyjnej. W analizowanym okresie po raz kolejny skrócony został czas konwersji gotówki – o osiem dni. W części spółek Grupy optymalizacja skoncentrowana jest na upraszczaniu operacji w celu uzyskania lepszych wyników biznesowych. Selena wzmacnia aktywność na rynkach zachodnich oraz w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej, podnosi wydajność produkcji, a także intensyfikuje działania w ramach marketingu, sprzedaży i rozwoju oraz łagodzi efekt pełnego zatrudnienia i wynikającą z tego presję na wynagrodzenia w Polsce poprzez dodatkowe inwestycje w automatyzację.

Wyświetlono: 517

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej