Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Grupa Selena: dwukrotny wzrost zysku netto po trzech kwartałach 2019 r.

04.12.2019

Grupa Selena po trzech kwartałach 2019 roku zanotowała wzrost zysku netto rok do roku o prawie 100% – do 46,98 mln zł. Przychody w tym okresie przekroczyły 1 mld zł i zwiększyły się o 8,8%. 

Spółka zapewnia, iż utrzymuje dynamikę sprzedaży dzięki wzrostowi organicznemu. Zwiększyła też rentowność brutto sprzedaży w efekcie wyższego udziału innowacyjnych produktów oraz korzystnych cen surowców. Dodatkowe czynniki, które w jej ocenie wpłynęły na wzrost zysku netto, to dyscyplina kosztowa oraz dobry wynik na działalności finansowej.

Grupa Selena kontynuowała wzrosty na wszystkich kluczowych rynkach zagranicznych, na których działa m.in. na Ukrainie, w Chinach, Kazachstanie, Rumunii, Hiszpanii, USA i Europie Centralnej, ale także w Brazylii, Turcji i Rosji. Podobnie, jak w poprzednich kwartałach 2019 r., w trzecim kwartale 2019 r. czynnikiem negatywnie wpływającym na poziom marży był większy koszt produkcji spowodowany wzrostem płac oraz wyższymi cenami energii elektrycznej

- Po trzech kwartałach 2019 roku notujemy wzrost sprzedaży we wszystkich obszarach geograficznych i w większości grup produktowych. Warto podkreślić, że we wszystkich przypadkach nasza dynamika jest wyższa niż wzrosty PKB czy produkcja budowlana – oznacza to, że rośniemy szybciej niż rynek. Głównym filarem tych dobrych wyników są efekty strategii opartej na współpracy z użytkownikiem i innowacyjnych produktach opracowanych przez międzynarodowe zespoły R&D koordynowane przez Selenę Labs w Dzierżoniowie. Nasze produkty poprawiają efektywność użytkowania przez zmniejszenie strat ciepła i zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Przykładem takich rozwiązań jest m.in.  hydroizolacyjna, wysokorefleksyjna powłoka dachowa COOL-R oraz piana Energy2020, charakteryzująca się wysoką termoizolacyjnością i  redukcją strat ciepła do 60%. Tym samym prowadzi to do oszczędności źródeł energii. Firmy dostarczające materiały budowlane powinny wspierać bezpieczeństwo, szybkość i efektywność procesu budowy oraz odpowiadać na megatrendy współczesnego świata, np. szczególną dbałość o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. Przyszłość polskiego budownictwa, a w perspektywie długofalowej kwestie środowiska naturalnego zależą więc od zdecydowanych i świadomych działań producentów i wykonawców – mówi Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM.

Do końca 2019 roku Grupa Selena spodziewa się dobrej sprzedaży na większości istotnych rynków i dalszego wzrostu udziału produktów innowacyjnych o wyższej marży. Ceny surowców do produkcji pian i silikonów powinny zachowywać się stabilnie. W przypadku asfaltów cena jest bezpośrednio związana z notowaniami ropy.

Wyświetlono: 1166

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej