Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Grupa MOL uruchamia projekt w zakresie energetyki słonecznej

06.03.2018
Grupa MOL uruchamia projekt w zakresie energetyki słonecznej

Węgierski koncern petrochemiczny MOL wchodzi w energetykę słoneczną. Wybuduje elektrownie słoneczne na terenie trzech własnych obiektów przemysłowych na Węgrzech, wykorzystując dotychczas nieużywaną część ich obszarów przemysłowych. W porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii, nowe elektrownie słoneczne mają się przyczynić do redukcji 9 tys. ton CO2 rocznie.

Grupa MOL ogłosiła plany budowy elektrowni słonecznych w trzech należących do niej lokalizacjach na terenie Węgier. Projekt ten wspiera strategiczny cel Grupy, jakim jest wzmocnienie własnych możliwości przemysłowych w zakresie alternatywnych źródeł energii, pozytywnie przyczyniając się także do celów firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Koncern posiada wieloletnie doświadczenia w produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych, jednak zgodnie ze strategią na rok 2030, zamierza uruchamiać nowe projekty związanie z alternatywnymi technologiami energetycznymi, w dłuższej perspektywie uniezależniając się od paliw kopalnych. Planowana łączna moc elektrowni fotowoltaicznych wyniesie 18,38 MWp, co jest odpowiednikiem potrzeb energetycznych 9 tys. gospodarstw domowych. Dla Grupy MOL projekt stanowi nie tylko doskonałe źródło energii elektrycznej na własne potrzeby, ale również możliwość zdobycia cennych doświadczeń, które może z powodzeniem wykorzystać w przyszłości na obiecującym rynku energii słonecznej.

- Zielona energia wytwarzana w elektrowniach słonecznych ograniczy emisję dwutlenku węgla o 9 tys. ton rocznie, co przyczyni się do wypełniania celów przyjętej w Grupie Strategii Zrównoważonego Rozwoju 2020. Zakłada ona obniżenie bezpośredniej i pośredniej emisji gazów cieplarnianych oraz wzrost przychodów z alternatywnych źródeł energii. Inwestycja przyczyni się również do dalszej poprawy wskaźników zrównoważonego rozwoju Grupy MOL. Jednocześnie ten projekt stanowi najlepsze odzwierciedlenie naszych ambicji, by stać się liderem innowacji w regionie. W MOL rozumiemy, że energia słoneczna odegra kluczową rolę w przyszłych systemach energetycznych, dlatego rozpoczęliśmy budowę własnych kompetencji w tym zakresie, wchodząc w ten dynamicznie rosnący biznes. Elektrownie słoneczne to dla nas również doskonały sposób na zagospodarowanie nieużywanych obszarów naszych zakładów, przy jednoczesnym wsparciu dążeń do redukcji emisji dwutlenku węgla związanej z naszą działalnością – powiedział Sándor Fasimon, dyrektor operacyjny firmy MOL.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na końcówkę roku 2018. Nowe elektrownie powstaną na terenie trzech istniejących zakładów Grupy (petrochemii w Tiszaújváros, rafinerii Danube w miejscowości Százhalombatta oraz w zakładzie w Füzesgyarmat) i zostaną podłączone do lokalnych sieci średniego napięcia MOL.

MOL prowadzi działalność produkcyjną w ośmiu krajach i działalność poszukiwawczą w 13 krajach. Dysponuje czterema rafineriami i dwoma zakładami petrochemicznymi w ramach zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw na Węgrzech, na Słowacji i w Chorwacji.

Wyświetlono: 400

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej