Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Grupa MOL rozwija Projekt Poliole

19.10.2017
Grupa MOL rozwija Projekt Poliole

Węgierska Grupa MOL kontynuuje swoje strategiczne zadanie inwestycyjne, jakim jest Projekt Poliole, czyli budowa na Węgrzech instalacji do produkcji tlenku propylenu. Podpisała właśnie umowę z thyssenkrupp na produkcję polioli polieterowych i glikolu propylenowego. Dzięki temu uzyskała już wszystkie licencje technologiczne oraz zabezpieczyła zasoby inżynieryjne dla każdej jednostki produkcyjnej w ramach Projektu Poliole.

Kontrakt zawarty z thyssenkrupp Industrial Solutions będzie obejmować technologiczne etapy przekształcania tlenku propylenu w poliole polieterowe i glikole propylenowe. Umowa dotyczy zakupu licencji technologicznych, pakietów projektów procesowych oraz projektu Front-End Engineering Design (FEED) jednostek produkcyjnych, które przekształcają tlenek propylenu w poliolepolieterowei glikole propylenowe. Przewiduje się, że po ukończeniu inwestycji Grupa MOL stanie się głównym producentem polioli polieterowych oraz glikolu propylenowego w Europie Środkowej.

Technologia produkcji polioli opracowana przez thyssenkrupp opiera się na reaktorze strumieniowym najnowszej generacji, który zapewnia Grupie MOL bezpieczeństwo, jakość, operacyjność, elastyczność i produktywność na najwyższym możliwym poziomie. Rozwiązania Front-end Engineering, w tym konieczne testy produktów, będą pochodzić z technologii opracowanej przez thyssenkrupp oraz Centrum Badań i Rozwoju w Dziedzinie Oleochemii w Tajlandii. Umowa będzie zawierać również wstępne porozumienie z thyssenkrupp w sprawie dostawy i montażu instalacji do produkcji poliolipolieterowych.

- Zgodnie ze swoją strategią do roku 2030, Grupa MOL będzie dalej rozwijać łańcuch wartości przemysłu petrochemicznego, podążając w kierunku półproduktów oraz specjalistycznych produktów chemicznych, stając się czołową grupą chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Poliole polieterowe, które stanowią surowiec do produkcji pianki poliuretanowej, uznano za główny kierunek Grupy MOL w ramach jej ekspansji petrochemicznej z uwagi na ich szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, opakowaniowym i meblowym. Dzięki tej kluczowej inwestycji, Grupa MOL stanie się jedynym zintegrowanym producentem polioli w Europie Środkowo-Wschodniej – przekonują władze węgierskiego koncernu.

Glikole propylenowe, które stanowią dodatkową linię produktów objętych projektem, to pochodne tlenku propylenu wytwarzane przez większość głównych zintegrowanych producentów tlenku propylenu. Glikole propylenowe znajdują szerokie zastosowanie, np. w produkcji nienasyconych żywic poliestrowych, produktów higieny osobistej i dodatków farmaceutycznych.

Podpisując tę umowę, Grupa MOL uzyskała już wszystkie licencje technologiczne oraz zabezpieczyła zasoby inżynieryjne dla każdej jednostki produkcyjnej w ramach Projektu Poliole. Przedmiotem wcześniejszych umów, podpisanych w lipcu br., był zakup licencji oraz pakietów projektów procesów technologicznych na technologię produkcji tlenku propylenu zwaną HPPO (od nadtlenku wodoru do tlenku propylenu).

Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern naftowy i gazowy. Swoją działalność produkcyjną prowadzi w ośmiu krajach, zaś działalność poszukiwawczą w 13 krajach. Posiada cztery rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw na Węgrzech, na Słowacji i w Chorwacji.

Wyświetlono: 762

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej