Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa Lotos przymierza się do wejścia w projekt "Polimery Police"

27.04.2019

Grupa Lotos podpisała list intencyjny ze spółkami z Grupy Azoty w zakresie ewentualnego zainwestowania kwoty do 500 mln zł w realizację projektu „Polimery Police”. Wcześniej, bo 12 kwietnia br. spółka PDH Polska z Grupy Azoty otrzymała ze strony koreańskich koncernów Hyundai Engineering oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation listy intencyjne w sprawie potencjalnego zaangażowania finansowego w projekt „Polimery Police” o wartości do 130 mln dolarów.

List intencyjny pomiędzy polskimi firmami dotyczy rozpoczęcia i prowadzenia rozmów w sprawie potencjalnego udziału Grupy Lotos w finansowaniu projektu „Polimery Police”. Prowadzone na podstawie listu rozmowy mają dotyczyć objęcia przez Grupę Lotos nowych akcji w kapitale zakładowym PDH i wniesienia wkładu pieniężnego na kapitał zakładowy PDH do 500 mln zł. Rozmowy mają trwać nie dłużej niż do 31 października 2019 r.

– Zawarcie listu intencyjnego z Grupą Lotos to ważne wydarzenie dla realizacji projektu „Polimery Police”. Liczymy na pomyślne zakończenie rozmów. Zainteresowanie naszego potencjalnego partnera i możliwe zaangażowanie finansowe to sygnały wskazujące na potencjał biznesowy projektu w Policach. Jesteśmy pewni, iż będzie on korzystny inwestycyjnie zarówno dla spółek z Grupy Azoty, jak i partnerów zewnętrznych – mówi Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police oraz Grupy Azoty.

Zarówno Grupa Azoty Police, jak i Grupa Azoty wskazują, że list Intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do udziału Grupy Lotos w finansowanie inwestycji.

– Grupa Lotos w swojej strategii na lata 2017-2022, jako jeden z kierunków wskazuje inwestycje w rozwój sektora petrochemicznego. Widzimy potencjał rynku i analizujemy nasze możliwości dalszego wydłużania łańcucha wartości ku produktom wysokomarżowym. Projekt „Polimery Police” jest dla nas interesujący i chcemy lepiej zrozumieć drzemiący w nim potencjał, by w stosownym czasie zdecydować o naszym bezpośrednim zaangażowaniu w jego realizację. Postrzegamy ten projekt jako potencjalną szansę na dalszą dywersyfikację naszej działalności – podkreśla Mateusz Bonca, prezes zarządu Grupy Lotos.
Podpisanie listu intencyjnego z Grupą Lotos to kolejny krok w zakresie budowy struktury finansowania projektu „Polimery Police”. Akcjonariusze Grupy Azoty Police zdecydowali właśnie o przeprowadzeniu oferty publicznej z prawem poboru o wartości ok. 1 mld zł.

- Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. W naszej ocenie inwestycja może istotnie poprawić pozycję kraju na europejskim rynku producentów polipropylenu. Polska zredukuje ujemny bilans handlowy w segmencie tworzyw sztucznych i może zostać największym producentem w Europie Środkowo - Wschodniej. Ponadto „Polimery Police” to także rozwój niezależności energetyczno - surowcowej kraju, dzięki oddaniu nowego terminalu paliw płynnych oraz powstanie szeregu wysoko kwalifikowanych miejsc prac, a jednocześnie solidna baza do rozwoju polskiej nauki, w tym sektora badawczego - dodaje Wojciech Wardacki.

Środki potencjalnie pozyskane z podwyższenia kapitału zakładowego w PDH umożliwią realizację planów inwestycyjnych związanych z projektem, w tym stanowić będą wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową. PDH zakłada, że udział segmentu tworzyw sztucznych wzrośnie w ciągu kilku lat do ok. 33% skonsolidowanych przychodów całej Grupy Azoty, wobec ok. 15% obecnie oraz pozwoli to na ograniczenie sezonowych wahań popytu na jej produkty. 

Wyświetlono: 910

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej