Nowości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa CIECH zwiększa zastosowanie chlorku wapnia

14.05.2019
Grupa CIECH zwiększa zastosowanie chlorku wapnia

Grupa CIECH poinformowała, iż prowadzi intensywne działania mające na celu popularyzację chlorku wapnia, jako środka ograniczającego kurz i pył na drogach, parkingach, placach i podwórkach.

Przekonuje, iż w wielu rozwiniętych krajach chlorek wapnia nie tylko ogranicza pylenie i kurz, ale jednocześnie przyczynia się do znacznego, bo sięgającego nawet 80% ograniczenia kosztów utrzymania dróg.

- W Polsce cały czas liczba nieutwardzonych dróg, parkingów, placów czy podwórek jest znacząca. Tymczasem nieutwardzone tereny, w tym drogi szutrowe, stanowią problem ze względu na niższą trwałość oraz wysokie koszty utrzymania. Drogi szutrowe mają negatywny wpływ na komfort życia mieszkańców z uwagi na wysokie zapylenie. Według badań, każdy samochód poruszający się drogą nieutwardzoną może powodować ubytek ponad 600 kg materiału wierzchniego rocznie/km, co wiąże się z wysokimi kosztami częstej konserwacji dróg. Co więcej, kurz wpływa negatywnie na estetykę otoczenia, komfort życia oraz koszty ponoszone przez mieszkańców, m.in. poprzez konieczność czyszczenia elewacji i częstego mycia okien, zapychanie się filtrów w klimatyzatorach czy kurz dostający się do wnętrza pomieszczeń. Dlatego dla osób i podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie tego typu nieutwardzonych powierzchni, Grupa CIECH oferuje skuteczne i tanie rozwiązanie w postaci chlorku wapnia. Jest ono stosowane od lat w wielu krajach, w tym w Skandynawii, krajach alpejskich, Kanadzie czy USA. Zastosowanie chlorku wapnia zapewnia długotrwałą ochronę dróg przed erozją nawierzchni, ogranicza tworzenie się wybojów i kolein oraz eliminuje pylenie. Redukuje ono koszt zakupu materiałów służących do wypełnienia i konserwacji dróg nawet o 80%, a koszty użycia sprzętu i siły roboczej nawet o 50%. Przy regularnym stosowaniu zmniejsza także częstotliwość prac regeneracyjnych nawet o 10 lat. Jest to rozwiązanie, które jest w stanie pogodzić potrzeby mieszkańców w zakresie komfortu życia z możliwościami finansowymi miast, gmin, przedsiębiorstw czy osób fizycznych. Warto podkreślić, że zastosowanie chlorku wapnia jest bardziej opłacalne w porównaniu z innymi środkami służącymi do redukcji pyłów, np. emulsji olejowych czy wody. Chlorek wapnia jest również produktem przyjaznym dla środowiska naturalnego i przy odpowiednim użyciu nie ma negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta – mówi Hanna Giszter, dyrektor sprzedaży w Business Unit Soda w Grupie CIECH.

Grupa CIECH sprzedaje chlorek wapnia w postaci łatwo rozpuszczalnych w wodzie płatków, w workach polietylenowych o pojemności 25 kg lub workach typu BIG BAG o pojemności 1000 kg.

Chlorek wapnia ma także inne zastosowania, m.in. doskonale sprawdza się w walce z oblodzeniem. Zimą produkt ten zapewnia nawet trzykrotnie dłuższy okres działania niż sól drogowa, szczególnie w temperaturach niższych niż minus sześć stopni. Według badań, w ciągu godziny roztwór wodny chlorku wapnia powoduje ubytek 10 cm warstwy śniegu, podczas gdy roztwór soli drogowej w tym samym czasie powoduje ubytek rzędu kilku milimetrów. W okresie zimowym Grupa CIECH sprzedaje kilkaset ton tego środka dziennie, a od kilku lat sprzedaż chlorku wapnia systematycznie rośnie. Chlorek wapnia produkowany jest w zakładach sodowych 
w Inowrocławiu.

Wyświetlono: 3057

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej