Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa Azoty ZAK zyska nowe Centrum B+R

16.10.2019

W Grupie Azoty ZAK powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe, wspierające innowacje w segmencie OXO i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty uzyskała zgody korporacyjne niezbędne do realizacji tej strategicznej inwestycji.

- Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR II) to kolejny, naturalny krok w kierunku rozbudowy zakładowej infrastruktury badawczej, wzmocnienia potencjału kadry w zakresie kreowania innowacyjnych rozwiązań oraz zabezpieczenia własności intelektualnej. Projekt stanowi kontynuację uruchomionego w listopadzie 2018 r. Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych (CBR I), które dało Grupie Azoty ZAK możliwość odtwarzania w skali laboratoryjnej procesów produkcyjnych i przeprowadzania kompleksowych badań otrzymywanych próbek. Uruchomienie CBR II pozwoli nam na zwiększenie niezależności w działalności badawczej, rozwojowej i innowacyjnej. OXO to jeden z kluczowych segmentów biznesowych Grupy Azoty ZAK, a jednocześnie nasza specjalizacja, zarówno w ramach Grupy Azoty, jak i krajowego rynku. Posiadając Centrum Badawczo-Rozwojowe, większość specjalistycznych badań związanych z tym segmentem będziemy mogli prowadzić we własnym zakresie, co z ekonomicznego punktu widzenia jest bardzo uzasadnione. Jednocześnie w jeszcze większym stopniu wykorzystamy potencjał naszej kadry naukowej i stworzymy dodatkowe miejsca pracy – mówi Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK, odpowiedzialny za inwestycje w tej spółce.

Inwestycja Centrum Badawczo-Rozwojowego stanowi element zaktualizowanej Strategii Grupy Azoty. Jej realizacja przyczyni się między innymi do poszerzenia oferty produktowej spółki o kolejne estry specjalne, a także wydłużenia łańcucha produktowego i przetwórstwa aldehydów w produkty specjalne.

– W odpowiedzi na potrzeby rynku rozwijamy produkcję o wyroby specjalistyczne, dostosowane do indywidualnych wymagań klientów. W 2019 r. w ofercie Grupy Azoty ZAK znalazły się estry specjalne: Adoflex i Oxovilen. Liczymy, że efektem działania nowego laboratorium będą kolejne marki produktowe, dzięki którym rozszerzymy dotychczasową współpracę z partnerami segmentu OXO – komentuje Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.

Na realizację inwestycji Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupa Azoty ZAK pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Pierwotny projekt zakładał budowę rozległej bryły z przeszklonym dachem, gdzie oprócz pomieszczeń laboratoryjnych miała zostać wydzielona przestrzeń konferencyjna. Po weryfikacji założeń inwestycji zoptymalizowano jej parametry w kierunku użytkowości i koncentracji na części laboratoryjnej. Finalna koncepcja zakłada budowę nowego obiektu oraz wyposażenie go w specjalistyczną aparaturę.

Kolejnym działaniem podjętym przez Grupę Azoty ZAK na rzecz utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego będzie przeprowadzenie postępowania przetargowego i podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 r.

Wyświetlono: 474

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej