Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa Azoty ZAK zadowolona z uspokojenia rynkowej sytuacji

18.07.2019
Autor: Dominik Wójcicki

Grupa Azoty ZAK osiągnęła w pierwszym kwartale 2019 r. zdecydowanie lepsze wyniki niż w analogicznym okresie roku minionego. Władze spółki przewidują, że może to być bardzo udany rok.

- Po bardzo trudnym roku 2018 weszliśmy w ten rok z dużym optymizmem i nadzieją, że zakończymy go znacznie lepszymi wynikami finansowymi. Początek roku potwierdza nasze optymistyczne założenia – przyznaje Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK.

W 2018 r. spółka z Kędzierzyna  - Koźla wygenerowała 16 mln zł zysku netto, co było wynikiem słabym, jeśli weźmie się pod uwagę, że w roku 2017 zysk netto wynosił 80 mln zł. Przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły w 2018 roku kwoty 1,963 mld zł.

- Przez cały 2018 r. mierzyliśmy się z problemami charakterystycznymi dla całej Grupy Azoty. Te czynniki negatywnie odbiły się na naszych wynikach. Przede wszystkim była to trudna sytuacja na rynku nawozowym. Przy współpracy z dystrybutorami notowaliśmy wysokie stany magazynowe. We znaki dawał nam się szalejący import nawozów do kraju. Pojawiła się trudna sytuacja pogodowa, czyli z jednej strony przedłużające się mrozy w pierwszym kwartale, co opóźniło aplikację nawozów na rynku i skróciło okres tejże aplikacji i handlu naszymi produktami; z drugiej zaś strony w połowie ubiegłego roku dosięgnęła nas susza, która także determinowała działalność handlową. Przez cały rok mieliśmy do czynienia z wysokimi kosztami zakupu surowców energetycznych potrzebnych do prowadzenia produkcji. Mam na myśli gaz ziemny do produkcji nawozów, propylen dla segmentu OXO, energię elektryczną, węgiel. Bardzo mocno wzrosły także prawa do emisji CO2, co wydatnie obciążyło nasze roczne wyniki. By temu wszystkiemu przeciwdziałać, wprowadziliśmy nowe procesy optymalizacyjne w zakresie działalności kosztowej. Chodzi zarówno o optymalizację kosztów stałych, jak i kosztów zarządu, ale też zmniejszenie kosztu zakupu surowców energetycznych za wyjątkiem gazu ziemnego, bo na to wpływu nie mamy. Już w czwartym kwartale 2018 r. było widać poprawę, dzięki czemu cały rok zamknęliśmy na plusie. Dużą rolę w tym sukcesie odegrała załoga Grupy ZAK ze szczebla robotniczego, ale też średniego i dyrektorskiego - ocenił wiceprezes Grupy Azoty ZAK.

Jak dodaje Artur Kamiński, miniony rok nauczył spółkę reagowania na nieprzewidywalne zmiany rynkowe. To największa korzyść z ubiegłych 12 miesięcy, która w ocenie wiceprezesa Grupy ZAK procentuje obecnie.

W pierwszym kwartale 2019 r. Grupa Azoty ZAK wypracowała zysk netto w kwocie 47 mln zł, co jest poprawą o 11 mln zł względem pierwszego kwartału 2018 r. Przychody sięgnęły 529 mln zł, co jest poprawą o 34 mln zł.

- Aktualnie realizujemy wszystkie założenia sprzedażowe, zakupowe, ekonomiczne wyznaczone na ten rok. Pogoda nam sprzyja, omijają nas problemy charakterystyczne dla roku ubiegłego. Nie ma nieprzewidywalnych ruchów cen dla podstawowych surowców. Biznes stał się o wiele bardziej przewidywalny. Patrząc na dotychczasowe wyniki widać, że cały 2019 r. może być dla nas bardzo udany. Mam też nadzieje, że sytuacja makroekonomiczna będzie nam sprzyjać – podsumowuje Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK.

Wyświetlono: 625

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej