Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa Azoty ZAK wzmacnia obszar B+R

07.01.2019

Przełom 2018 i 2019 r. to dwie istotne inwestycje w Grupie Azoty ZAK.

Grupa Azoty ZAK ma już nowe Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych, które ma stanowić znaczące wzmocnienie potencjału badawczo-rozwojowego firmy. Całościowy koszt projektu opiewa na kwotę około 13 mln zł.

Na rzecz działalności nowej jednostki badawczej zaadaptowano dwa budynki. W pierwszym odbywa się przygotowywanie próbek – mieszanek tworzyw z plastyfikatorami, wytworzonych w kędzierzyńskiej Jednostce Biznesowej Oxoplast. Drugi obiekt przeznaczono na organizację laboratoriów, gdzie uzyskane próbki będą poddawane specjalistycznym badaniom. Na potrzeby Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych zakupiono aparaturę i wyposażenie o wartości 8 mln zł oraz przeprowadzono szkolenia dla przyszłej kadry.

Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych daje spółce możliwość odtworzenia w skali laboratoryjnej procesu produkcyjnego, stworzenia materiałów do badań i przeprowadzenia zaawansowanych testów. Nowa jednostka badawcza realizuje w głównej mierze zadania związane z rozwojem kędzierzyńskiej produkcji OXO, czyli różnorodnych dodatków do tworzyw. Docelowo zatrudnienie w laboratorium znajdzie 14  osób.

Jednocześnie w spółce trwa rozruch wybudowanej niedawno instalacji estrów specjalnych, stanowiącej obecnie najważniejsze przedsięwzięcie z punktu widzenia rozwoju Jednostki Biznesowej Oxoplast. Realizacja inwestycji o wartości 54,6 mln zł ma zaowocować kilkoma nowymi produktami, które w pakiecie z naszym sztandarowym plastyfikatorem Oxoviflex będą stanowić o konkurencyjności oferty Grupy Azoty ZAK.

Wyświetlono: 355

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej