Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa Azoty zadowolona z wyników za trzeci kwartał roku

09.11.2017
Grupa Azoty zadowolona z wyników za trzeci kwartał roku

Grupa Azoty podsumowała trzeci kwartał tego roku. W porównaniu z minionym rokiem wyniki są zauważalnie lepsze. Wciąż jednak nie udaje się przebić przychodów z roku 2015.

W okresie lipiec – wrzesień br. Grupa Azoty uzyskała przychody w kwocie 2,196 mld zł, podczas gdy rok temu w trzecim kwartale sprzedaż wyniosła 1,999 mld zł. Jest to zatem wzrost przychodów kwartał do kwartału o 9,8%. Jednocześnie przychody Grupy Azoty po trzech kwartałach tego roku sięgają 7,065 mld zł, natomiast po trzech kwartałach ubiegłego roku było to 6,633 mld zł. Po dziewięciu miesiącach roku jest to więc zwyżka o 6,5%. Jeśli jednak zauważymy, że ubiegły rok był dla Grupy Azoty dość słaby, to warto obecne wyniki porównać z tymi z 2015 r. Wówczas to w okresie styczeń – wrzesień 2015 r. spółka wypracowała przychody w kwocie 7,52 mld zł. W 2014 r. było to 7,34 mld zł. Wciąż zatem nie udało się powrócić do wyników z lat wcześniejszych. Zysk netto spółki osiągnął w pierwszych trzech kwartałach tego roku poziom 453,16 mln zł. W analogicznym okresie 2016 r. zysk netto wyniósł 359,89 mln zł, a w 2015 r. – 539,69 mln zł.

W trzecim kwartale tego roku najwyższy udział w przychodach Grupy Azoty miał segment Nawozy – Agro – 1,107 mld zł (+1,8% względem trzeciego kwartału 2016 r.), który wyprzedził segment Chemia – 645,52 mln zł (+16,1%) i segment Tworzywa – 352,4 mln zł (+34,3%).

W odniesieniu do sytuacji na krajowym rynku nawozowym przedstawiciele Grupy Azoty zauważają, iż na początku trzeciego kwartału popyt wykazywał trend spadkowy ze względu na okres żniw, natomiast w drugiej połowie nastąpiła poprawa ze względu na rozpoczynający się jesienny sezon aplikacji nawozów. W trzecim kwartale 2017 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, na rynku nawozów azotowych ceny saletry amonowej, saletrzaku oraz siarczanu amonu rosły o 9-13%. Ceny amoniaku, czyli surowca strategicznego, spadły zaś o ok. 4%. Około 72,6% sprzedaży produktów segmentu Nawozy odbywała się na rynku krajowym.

Na rynku tworzyw sztucznych stosunkowo wysoki popyt na kaprolaktam budowany był na fali rosnącego poziomu zapotrzebowania na poliamid 6, co przypominało sytuację z roku minionego. Wpływ na ten fakt miały rynki aplikacyjne, głównie w segmencie motoryzacyjnym oraz w branży tekstylno – włókienniczej. Ponad 85,3% przychodów ze sprzedaży produktów zostało wygenerowanych na rynkach zagranicznych.

Z kolei w segmencie Chemia czynnikiem wpływającym na cenę pozostawały notowania ropy naftowej. Wzrosty były widoczne zarówno w propylenie, jak i w produktach łańcucha OXO. W porównaniu z tym samym kwartałem minionego roku podwyżki wyniosły 15-25%. Około 61,9% sprzedaży produktów segmentu Chemia miało miejsce na rynkach zagranicznych.

Najważniejszą ukończoną inwestycją Grupy Azoty w trzecim kwartale tego roku było oddanie do użytku instalacji do produkcji poliamidów w Tarnowie. Jednostka może produkować 80 tys. ton tworzywa rocznie. Istotnym wydarzeniem było także złożenie niewiążącej oferty objęcia udziałów w spółce Petrokemija z Chorwacji, która jest producentem nawozów. Dokonano również zmiany zakresu projektu PDH – obok instalacji propylenowej powstanie w Policach także instalacja do produkcji polipropylenu.

- Jubileusz 90-lecia Grupa Azoty świętuje doskonałym trzecim kwartałem. W ostatnich miesiącach Grupa rozpoczęła budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Tarnowie, otworzyła Wytwórnię Poliamidów II, kontynuowała też w Policach projekt PDH, podejmując pierwsze korporacyjne decyzje o rozszerzeniu go o instalację do produkcji polipropylenu. Tym ważnym wydarzeniom towarzyszyły świetne wyniki finansowe. Motorem napędowym wzrostów były niewątpliwie tworzywa. Grupa Azoty umiejętnie wykorzystała korzystne tendencje rynkowe. Pigmenty z segmentu Chemia pozwoliły natomiast w pełni pokryć wyższe ceny gazu wpływające na rentowność produktów chemicznych, tj. mocznik techniczny oraz melaminę – powiedział Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty. 

- Z zadowoleniem obserwujmy kolejny kwartał bardzo dobrej kontrybucji wynikowej w segmencie Tworzyw, co jest efektem sprzyjającej koniunktury przy niskiej bazie wynikowej roku ubiegłego. Blisko 100% wzrost delt cen poliamidu 6 i benzenu znacząco wpłynął na wypracowaną EBITDA w tym segmencie, generując marżę EBITDA na poziomie 16%, przy wartościach ujemnych w roku poprzednim. Grupa Azoty aktywnie korzysta z pozytywnego trendu w sektorze tworzywowym, a zwiększenie zdolności produkcyjnych PA6 w Tarnowie uplasowało Grupę Azoty na trzecim miejscu wśród unijnych producentów. W segmencie Nawozy wartym podkreślenia jest fakt, że w pomimo wzrostu cen gazu o ponad 20% przy wysokiej bazie cenowej produktów, co miało niewątpliwie negatywny wpływ na wyniki, Grupa Azoty wypracowała ostatecznie dodatni wynik EBITDA w tym segmencie w wysokości 64 mln zł dzięki efektywnemu zarządzaniu przestojami remontowymi, a także polityce handlowej – dodał Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty. 

Wyświetlono: 363

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej