Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Grupa Azoty wybrała licencję dla projektu Polimery Police

20.12.2017
Grupa Azoty wybrała licencję dla projektu Polimery Police

Rada Nadzorcza spółki PDH Polska (podmiotu zależnego Grupy Azoty Police) pozytywnie zaopiniowała wybór licencji na technologię produkcji polipropylenu dla projektu Polimery Police. Najlepszą ofertę przedstawił Grace Technologies.

- Polimery Police to projekt o strategicznym znaczeniu dla Grupy Azoty. Decyzja o wyborze licencji stanowi kolejny krok etapu przygotowywań pod największą inwestycję polskiego sektora chemicznego w XXI w. Wydłużenie łańcucha produktowego do polipropylenu stwarza potencjał wygenerowania dodatkowej i bardziej stabilnej marży. Daje możliwość funkcjonowania na większym i bardziej chłonnym rynku polipropylenu oraz spłaszczenia cykliczności naszego biznesu. Po uruchomieniu instalacji nastąpi istotna przebudowa struktury naszych przychodów, a obszar pozanawozowy stanie się znaczącym ich źródłem – mówi Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

Polimery Police to kompleks produkcyjny, który będzie się składał z instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu, portu z bazą zbiorników surowcowych oraz infrastruktury pomocniczej i logistycznej. W PDH Polska trwa równolegle proces związany z wyłonieniem przyszłego generalnego wykonawcy inwestycji w formule „pod klucz” za cenę ryczałtową. Spółka posiada już licencję na technologię Oleflex do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane rozpoczną się pod koniec 2019 r., natomiast zakładany termin ich finalizacji to koniec 2022 r.

Całkowita wartość kapitału wymaganego na realizację inwestycji w zintegrowany kompleks PDH - PP oszacowana została na 1,27 mld euro, z czego blisko 1 mld euro stanowią nakłady inwestycyjne, a pozostała część wydatków związana jest z kosztami finansowania w okresie budowy, kosztami funkcjonowania spółki projektowej oraz wymaganymi w przyjętej dla projektu formule finansowania project finance rezerwami.

Wyświetlono: 672

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej