Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Grupa Azoty: trudna sytuacja na rynku tworzyw

14.11.2019

Grupa Azoty z pesymizmem ocenia aktualną sytuację na europejskim rynku konstrukcyjnych tworzyw sztucznych, których to jest producentem.

W Tarnowie produkowany jest przez Grupę Azoty m.in. poliamid, czyli podstawowe tworzywo konstrukcyjne. W ocenie władz Grupy Azoty obecna sytuacja na tym rynku daleka jest niestety od zadowolenia.

- Niekorzystna sytuacja wciąż panuje na rynku tworzyw sztucznych. Wynika to ze spowolnienia gospodarczego, wojny celnej na linii USA-Chiny i przeciągającego się Brexitu, który jest istotnym czynnikiem niepewności dla gospodarek krajów Unii Europejskiej. Wszystko to wpływa na niski popyt i wysoką podaż poliamidu, a w konsekwencji obniżkę cen. W perspektywie długoterminowej spodziewamy się jednak ożywienia, a dużą szansę widzimy w rozwoju sektora motoryzacyjnego w kierunku pojazdów elektrycznych - komentuje Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse Grupy Azoty.

Spółka po pierwszych trzech kwartałach tego roku zanotowała spadek przychodów ze sprzedaży w odniesieniu do swojego segmentu biznesowego Tworzywa o 6% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Kreśląc perspektywy na kolejne kwartały, przedstawiciele Grupy Azoty zwracają uwagę na to, iż poziom notowań dla łańcucha poliamidowego w ostatnich miesiącach przesuwa się w stronę niższych wartości w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Sytuacja na rynku tworzyw determinowana jest głównie koniunkturą popytowo-podażową w sektorach przetwórstwa. W perspektywie krótkoterminowej spodziewane jest słabe zapotrzebowanie, w efekcie globalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego. Poprawa koniunktury w 2020 roku uzależniona ma być natomiast od sytuacji makroekonomicznej na rynkach globalnych.

Wyświetlono: 761

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej