Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Grupa Azoty Puławy wyprodukowała już 2 mln ton kaprolaktamu

16.05.2019

W Grupie Azoty Zakładach Azotowych Puławy wyprodukowana została dwumilionowa tona kaprolaktamu. Związek ten powstaje w Puławach od 1976 r. Pierwsze pół miliona ton tego produktu wytworzono do 1995 r., w roku 2003 wytworzono milionową tonę, a w 2011 r półtoramilionową.

- Jesteśmy bardzo dobrze postrzegani przez klientów, którzy wskazują na wysoką, stabilną jakość produktu. Wizytujący instalacje goście wyrażają uznanie dla kultury technicznej i organizacyjnej, oceniają nas bardzo dobrze – podkreśla Robert Cieślak, dyrektor Produkcji SBT (Segment Biznesowy Tworzyw) Grupy Azoty Puławy.

- Wyzwaniami na przyszłość są coraz większa elastyczność w dostosowywaniu się do nowych okoliczności, podejmowanie działań dla zapewnienia ciągłości ruchu, właściwa gospodarka kosztowa i stałe zwiększanie doświadczenia technicznego oraz technologicznego - uważa Andrzej Kania, kierownik Zakładu Kaprolaktamu Grupy Azoty Puławy.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy jest drugim co do wielkości producentem kaprolaktamu w kraju, po tarnowskiej części Grupy Azoty - zdolności produkcyjne Puław to aktualnie 70 tys. ton rocznie.

W Puławach wytwarzany jest kaprolaktam ciekły i stały (płatkowany). Produkt płatkowany trafia od wielu lat na rynki azjatyckie (ostatnio głównie do Indii i Korei Południowej). W  związku  z  uruchomieniem  w Tarnowie nowej  instalacji  do produkcji poliamidów, od roku 2018 nastąpiła intensyfikacja sprzedaży kaprolaktamu ciekłego z Grupy Azoty Puławy do  tarnowskiej Grupy Azoty S.A. i do Grupy Azoty ATT Polymers.

Kaprolaktam wykorzystywany jest w produkcji poliamidu 6 stosowanego w przemyśle włókienniczym, tekstylnym, motoryzacyjnym, elektrycznym i elektronicznym. Znajduje również zastosowanie w produkcji opakowań spożywczych i sprzętu medycznego. Technologia produkcji kaprolaktamu w Grupie Azoty oparta jest na polskiej licencji.

Wyświetlono: 512

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej