Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Grupa Azoty Puławy ma ambitny plan rozwoju biotechnologii

11.02.2019
Grupa Azoty Puławy ma ambitny plan rozwoju biotechnologii

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy otrzyma 20,5 mln zł z Programu Inteligentny Rozwój i przeznaczy je na budowę i wyposażenie laboratorium półtechnik. To pierwszy tak duży krok na drodze tworzenia biotechnologicznej gałęzi spółki.

Przedstawiciele Grupy Azoty Puławy oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju podpisali umowę o dofinansowanie projektu w ramach działania 2.1 "Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw". W ramach projektu zakupiona będzie aparatura badawcza oraz oprogramowanie niezbędne do prowadzenia prac badawczo – rozwojowych. Własna infrastruktura badawczo-rozwojowa pozwoli Grupie Azoty Puławy na realizację długofalowej strategii rozwoju.

- Wsparcie rozbudowy infrastruktury B+R to inwestycja w innowacyjność polskich przedsiębiorstw, a co za tym idzie wzrost konkurencyjności całej polskiej gospodarki. Mam nadzieję, że połączenie potencjału świata nauki z potrzebami biznesu umocni pozycję Grupy Azoty wśród liderów nowoczesnej branży chemicznej - powiedziała wiceminister inwestycji   i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

- To jest wielka chwila dla Grupy Azoty Puławy, jak również dla całej Grupy Azoty. Cieszę się, że to właśnie w Puławach zostanie zrealizowany projekt, który otworzy perspektywy na ekspansję w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek innowacyjnych produktów, opartych na własnym know-how – podkreślił Krzysztof Bednarz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

W Puławach powstanie wkrótce laboratorium półtechnik, w którym spółka będzie zajmować się nawozami, ale przede wszystkim biotechnologią. W ocenie zarządu spółki, patrząc na to, jak rozwija się biotechnologia na świecie, wydaje się, że w perspektywie 10-15 lat obok nawozów i chemikaliów może być to trzeci filar funkcjonowania Grupy Azoty Puławy.

Efekty prac badawczych pozwolą na wytwarzanie zmodyfikowanych technologicznie produktów w segmencie nawozowym i przyczynią się do opracowania nowych produktów biodegradowalnych, wytwarzanych na bazie odpadów i surowców pochodzenia naturalnego. Już teraz przykładowym tego typu projektem jest kwas bio-bursztynowy, nad którym prace w spółce już trwają i są realizowane w Laboratorium Bioprocesów.

Całkowity koszt omawianej inwestycji wyniesie 50,5 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się 1 sierpnia 2019 r. i potrwa do 31 lipca 2022 r.

Wyświetlono: 1166

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej