Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Grupa Azoty Police kupuje sól potasową z Białorusi

30.01.2019

Grupa Azoty Police zawarła umowę z Belarusian Potash Company na zakup soli potasowej.

Wartość umowy szacowana jest na kwotę około 130 mln zł i obowiązywać będzie do 30 czerwca 2019 r. Sól potasowa jest podstawowym surowcem do produkcji nawozów wieloskładnikowych.

W ostatnich miesiącach na rynku soli potasowej mieliśmy do czynienia ze wzrostami cen, co .wiąże się z ograniczoną podażą surowca. Sama Grupa Azoty Police podkreśla, że nowe projekty wydobywcze dla soli potasowej osiągną zaplanowane moce przerobowe dopiero około 2022 r., co w przypadku znacznego popytu na sól przez rynek brazylijski oraz rynki azjatyckie powoduje, że podaż wciąż jest zbyt niska, co sprzyja wzrostowi cen. W 2018 r. ceny soli potasowej wzrosły w porównaniu do roku wcześniejszego o ponad 10%.

Spółka Belarusian Potash Company powstała w 2013 r. i sprzedaje m.in. nawozy potasowe produkowane przez inny białoruski koncern, jakim jest Belaruskali. Koncern ten jest także głównym udziałowcem BPC. Siedziba spółki mieści się w Mińsku, a oprócz tego działają jeszcze cztery biura regionalne w Pekinie, Singapurze, New Delhi i São Paulo, co potwierdza globalną aktywność przedsiębiorstwa w zakresie sprzedaży nawozów i innych produktów.

Wyświetlono: 1235

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej