Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa Azoty Police: 10 lat na GPW

15.07.2015

Dokładnie 10 lat temu Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police zadebiutowała na GPW. Od tego czasu wartość jej akcji wzrosła o ponad 120%.

- Równo dekadę temu nasze Zakłady weszły na indeks Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym zaczęły wyznaczać drogę dla przyszłości branży chemicznej oraz polskiej gospodarki. Musieliśmy też zmierzyć się z wymagającym i stale zmieniającym się rynkiem. Pokonaliśmy wszystkie trudności i wzmocnieni rozpoczęliśmy nowy rozdział w historii spółki, dążąc do dynamicznego rozwoju. Dzięki GPW uzyskaliśmy dostęp do kapitału, co poszerzyło nasze możliwości. Wsparcie inwestorów pomogło nam w dalszym rozwoju, nie tylko organicznym, ale również zakładającym umacnianie pozycji naszej spółki za pomocą akwizycji – powiedział Krzysztof Jałosiński, prezes zarządu Grupy Azoty Police. - Pięć lata temu Zakłady Chemiczne w Policach były bliskie ogłoszenia upadłości. Ówczesny zarząd spółki zdecydował się na przeprowadzenie plan restrukturyzacji przedsiębiorstwa. W 2011 r. doszło również do sprzedaży 66% akcji ZCh Police tarnowskiej Grupie Azoty, która przyjęła na siebie rolę konsolidatora polskiej chemii. Tym samym polickie zakłady stały się aktywnym uczestnikiem procesu budowania jednej z największych firmy chemicznych w Europie. Dziś przed Zakładami z Polic i całą Grupą Azoty stoją wyzwania umocnienia swojej pozycji na świecie. W tym celu realizowany jest przez firmę sześcioletni plan inwestycyjny, który pochłonie ok. 7 mld zł – dodał prezes Jałosiński,

Grupa Azoty Police jest drugim zakładem pod względem wielkości w strukturach całej grupy kapitałowej Grupy Azoty. W ubiegłym roku wypracowała 2,5 mld zł przychodów i 83 mln zł zysku netto.

Najważniejszym obecnie projektem inwestycyjnym zachodniopomorskiej firmy jest warta blisko 1,7 mld zł budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH wraz z blokiem energetyczny oraz terminalem chemikaliów we własnym porcie w Policach. Skala tego flagowego projektu porównywalna jest z budową kolejnych zakładów chemicznych, stąd nazwa instalacji „Police II”. Po uruchomieniu w 2019 r. będzie to najnowocześniejsza fabryka propylenu w Europie. Pozwoli na wzrost przychodów Grupy Azoty Police o ok. 2 mld zł.

- Stały, zrównoważony rozwój oraz systematyczna praca wpłynęły na wzrost wartości spółki. Cieszy mnie fakt, że osiągamy tak dobre wyniki, ponieważ gwarantują one bezpieczeństwo również naszym inwestorom. Realizacja Operacjonalizacji Strategii na lata 2014-2020 przyniesie naszym akcjonariuszom jeszcze większy zwrot z zainwestowanego kapitału. W ciągu minionej dekady ceny akcji naszych zakładów wzrosły o ponad 120% i ten wzrost chcemy utrzymać - tłumaczy Krzysztof Jałosiński.

Wyświetlono: 1305

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej