Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Grupa Azoty: dla podejrzanych o korupcję nie ma litości

01.02.2019

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police odniosła się do faktu aresztowania przez CBA pracowników spółki pod zarzutem korupcji. Zapewniła, że transparentność procesów gospodarczych w Grupie Azoty Police jest wartością, która nie podlega wątpliwościom.

- Spółka dokłada starań w celu podnoszenia poziomu ochrony przedsiębiorstwa przed działaniami korupcyjnymi. W 2016 roku, po zmianach w składzie zarządu Grupy Azoty Police, spółka wdrożyła nowe procedury zapewniające transparentność wszystkich realizowanych w spółce procesów gospodarczych. W efekcie tego wdrożenia doszło w ostatnich miesiącach do ujawnienia możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników zatrudnionych w spółce przy procesach zakupu jednego z komponentów wykorzystywanego w produkcji nawozów. Ujawnione nieprawidłowości trwały co najmniej od 2014 roku – napisała w komunikacie Grupa Azoty Police.

Jej władze przekazały także wiadomość, że to sama spółka powiadomiła o swoich podejrzeniach CBA, które stosownie do posiadanych kompetencji prowadziło dalsze postępowanie. Czynności postępowania przygotowawczego, w tym postawione zarzuty i zastosowane środki zapobiegawcze, potwierdziły zasadność podejrzeń spółki. W związku z tym Grupa Azoty Police podjęła kroki prawne, zwalniając pracowników w trybie dyscyplinarnym.

Zarząd spółki z Polic zadeklarował, że nie będzie tolerował żadnych działań mających znamiona korupcji i to niezależnie od skali i szczebla, na którym zostaną one wykryte.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby zamieszane w proceder korupcyjny związany z Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police. Wśród zatrzymanych jest podkarpacki przedsiębiorca i dwóch pracowników spółki. Mężczyznę zatrzymano na gorącym uczynku złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej, w jego biurze w Jaśle. Ustalenia CBA wskazują, że biznesmen próbował namówić pracownika Grupy Azoty Police do zawarcia niekorzystnego kontraktu na dostawę składników niezbędnych do produkcji nawozów.

Ustalenia CBA wskazują, że korupcyjny proceder trwał od kilku lat i spowodował straty w wysokości co najmniej 10 mln zł. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty oraz przyznali się do winy.

Wyświetlono: 969

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej