Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Gospodarka obiegu zamkniętego może rozwiązać problem odpadów

07.06.2018

Innowacyjne rozwiązania chemiczne będą się sprawdzać w gospodarce o obiegu zamkniętym, a przemysł chemiczny, jako jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki, może pomóc w dostarczaniu zrównoważonych technologii, będących odpowiedzią na wyzwania społeczno – gospodarcze – uważają przedstawiciele BASF Polska.

Jedną z realnych potrzeb współczesnej gospodarki jest zapewnienie rozwiązań pozwalających na ograniczenie ilości odpadów komunalnych w stale rozwijających się aglomeracjach miejskich.

- Zapewnienie odpowiednich uwarunkowań prawnych powinno iść w parze z dostarczeniem optymalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą na zastosowanie przepisów w praktyce. Selektywna zbiórka odpadów i ich recykling to tylko etap pośredni w drodze do gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Kolejnym, nieuniknionym etapem jest m.in. powszechne wprowadzenie do gospodarki biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Naszą odpowiedzią na wyzwania GOZ są innowacje. Najlepszym przykładem jest ecovio, czyli tworzywo biodegradowalne o szerokim zastosowaniu. Mamy globalnie wiele przykładów wsparcia innowacyjnymi produktami codziennych wyborów konsumenckich czy realizacji wydarzeń masowych w formule obiegu zamkniętego. Chcąc podobne projekty realizować w Polsce, kluczowe jest budowanie zarówno świadomości konsumentów, jak i partnerstwa między biznesem a samorządami. Potrzebne jest również dalsze wsparcie w zakresie regulacji i spójnych rozwiązań systemowych – ocenia Jarosław Muczek, menadżer Projektów z Działu Rozwoju Rynku w spółce BASF Polska.

Jak przekonuje, reklamując przy tym produkty własnej firmy, biodegradowalne tworzywa sztuczne doskonale wpisują się w zamknięty system obiegu odpadów. Zastosowane do ich produkcji surowce odnawialne sprawiają, iż rozkład następuję w całości do biomasy oraz wody. Technologia oferuje szeroki zakres produktów spełniających najsurowsze normy dotyczące kompostowania przemysłowego, m.in. kompostowalne kubki, talerze, worki na śmieci, folie dla rolnictwa.

Wyświetlono: 523

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej