Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Gospodarka cyrkularna największym wyzwaniem branży chemicznej w Europie

18.02.2019
Gospodarka cyrkularna największym wyzwaniem branży chemicznej w Europie

Peter Smith, były dyrektor zarządzający Cefic ds. produktów podkreśla, że przemysł chemiczny wciąż nie jest postrzegany tak uczciwie, jak być powinien. Jednocześnie zaś największym wyzwaniem dla niego będzie sprostanie celom przynoszonych przez gospodarkę obiegu zamkniętego.

- Najważniejszy wpływ na europejski przemysł chemiczny będzie wywierać w najbliższym okresie kwestia odnosząca się do gospodarki obiegu zamkniętego. Potrzeba znacznie ulepszonej, efektywnej gospodarki zasobami będzie się stale nasilać, ponieważ globalne zapotrzebowanie na wytwarzane towary rośnie wraz z coraz większą populacją i towarzyszącą jej zamożnością społeczeństw i postępującą urbanizacją. Przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym jest sposobem na lepsze wykorzystanie produktów chemii przemysłowej poprzez znalezienie sposobów na wydłużenie czasu życia wyprodukowanych towarów, a następnie ponowne wykorzystanie tych zużytych produktów do opracowywania nowych rzeczy. Będzie to podejście bardziej zrównoważone niż każdorazowe rozpoczynanie produkcji nowych rzeczy od surowców pierwotnych, a potem usuwanie zużytych towarów jako odpadów – ocenia Smith.

Dodaje on także, iż chociaż rzeczywisty wzrost wykorzystania chemikaliów będzie pochodził z rynków pozaeuropejskich, to jednak europejski przemysł chemiczny może i powinien odgrywać główną rolę w ustaleniu stopnia wykonalności założeń przynoszonych przez koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Będzie to jednak wymagało ścisłej współpracy między przemysłem a władzami poszczególnych państw i UE, aby umożliwić transformację i znaczne innowacje ze strony przemysłu.

- Przemysł chemiczny jest pod coraz większą kontrolą władz i społeczeństwa obywatelskiego - nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. A to sprawia wrażenie, że chodzi o przemysł, który nie działa tak, jak powinien. Percepcja jest taka, że branża nie jest tak uczciwa, jak być powinna. Rzeczywistość jednak, jak sądzę, jest daleka od tej percepcji. Europejski przemysł chemiczny utrzymuje wysokie standardy. Podjęta na ogromną skalę próba przestrzegania przepisów, takich jak REACH, jest wspaniałym dowodem na to, że przemysł zobowiązuje się do podjęcia właściwych działań w celu zapewnienia bezpiecznego stosowania chemikaliów. Jednakże wykracza to nawet poza wymagania zawarte w przepisach, ale uwzględnia nasze zobowiązanie do ciągłego ulepszania bezpiecznego stosowania chemikaliów – podsumowuje były dyrektor Cefic, czyli organizacji będącej reprezentacją europejskiego przemysłu chemicznego.

Wyświetlono: 462

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej