Nowości - Przemysł gumowy ze świata

Goodyear sięga po nową krzemionkę

11.05.2015

Koncern Goodyear sięgnął po krzemionkę nowej generacji do produkcji opon samochodowych.

Firma Goodyear Tire & Rubber Company rozpoczęła produkcję opon z użyciem krzemionki. Nowatorski komponent ma pomagać w zwiększaniu efektywności paliwowej wytwarzanego przez koncern ogumienia. Na początek nowa krzemionka zostanie użyta w procesie produkcji opon Goodyear EfficientGrip SUV, które zadebiutują na rynkach Ameryki Łacińskiej. W kolejnych miesiącach opony zawierające tę krzemionkę zostaną wprowadzone również w innych regionach świata. Zastosowanie nowego składnika w produkcji ogumienia pozwoli lepiej chronić środowisko naturalne.

Nowa krzemionka to efekt ponad 10 - letniej współpracy naukowców Goodyeara i PPG Industries, którzy analizowali wpływ chemicznie obrabianej krzemionki na osiągi opon. Głównym celem prac inżynierów było znalezienie rozwiązania pozwalającego na dalsze zmniejszenie oporu toczenia, bez niekorzystnego wpływu na trakcję na mokrej nawierzchni. Efekty prac uczonych znalazły już zastosowanie w produkcji nowych opon, w których zestawienie najnowszej krzemionki w mieszance bieżnika z jego nowym wzorem pozwoliło na jednoczesne zmniejszenie oporu toczenia i poprawę przyczepności na mokrej nawierzchni.

Krzemionka odgrywa bardzo dużą rolę w produkcji ogumienia, bowiem wzmacnia mieszankę bieżnika. Zastosowanie jej zamiast sadzy, tradycyjnego środka wzmacniającego opony, pozwala na zmniejszenie oporów toczenia, co ma bezpośrednie wpływ na poprawę ekonomiki spalania pojazdu.

Ponadto nowa krzemionka – sprzedawana przez PPG pod nazwą AGILON – jest również korzystna dla środowiska, ze względu na proces jej przetwarzania. Krzemionkę tę łatwiej mieszać z innymi komponentami bieżnika, w związku z czym fabryki mogą zużywać mniej energii w procesie produkcji opony i ograniczać emisję spalin.

Opracowanie krzemionki nowej generacji to kolejny etap prac Goodyeara na rzecz stworzenia rozwiązań i technologii produkcji opon bardziej przyjaznych dla środowiska. Firma już od kilku lat bada m.in. możliwości związane z zastosowaniem krzemionki, czego przykładem jest m.in. podpisana w ubiegłym roku umowa z dostawcami na zakup krzemionki pochodzącej z popiołu ze spalania łusek ryżowych.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w 50 zakładach produkcyjnych w 22 krajach, zatrudniając 68 tys. pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica, która jest największym tego typu zakładem w Europie, zatrudniającym prawie 3 tys. osób.

Wyświetlono: 3325

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej