Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Globalny rynek włókien węglowych zdominowany jest przez popyt płynący z branży lotniczej i militarnej

27.04.2019
Autor: Anna Jarosik

Wartość rynku włókien węglowych to 2,87 mld dolarów, jednak zakłada się, że do końca 2026 r. rynek ten osiągnie wartość nawet 8 mld dolarów przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie 10,8%.

Włókna węglowe możemy podzielić na włókna ciągłe, długie i krótkie. Wśród dominujących na rynku surowców wykorzystywanych do produkcji włókien węglowych znajduje się poliakrylonitryl (PAN); smoła otrzymywana w wyniku odgazowania węgla, łupki bitumiczne, ewentualnie drewno oraz sztuczny jedwab. Przyjmowane obecnie formy włókien węglowych to kompozytowa oraz niekompozytowa.

Kompozytowa postać włókien węglowych jest dziś wykorzystywana w przemyśle lotniczym i obronnym, w motoryzacji i w energetyce wiatrowej. Wśród innych zastosowań znajdują się artykuły i sprzęt sportowy, rury i zbiorniki oraz rozwiązania dla inżynierii lądowej. Włókna węglowe zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną na rozciąganie oraz sztywność.

Ciągłe włókna węglowe oferują jeszcze wyższą wytrzymałość na rozciąganie w porównaniu z innymi rodzajami włókien węglowych. Jednocześnie mogą być stosowane w procesach układania, tkania oraz prepregingu, tj. wstępnego impregnowania, nawijania, oplatania oraz pultruzji do produkcji wyrobów kompozytowych dla różnych gałęzi przemysłu. Ciągłe włókna węglowe są również stosowane w branży związanej z drukowaniem w 3D, ponieważ oferują sztywność i wytrzymałość.

Pod względem geograficznym dominującym rynkiem jest Ameryka Północna.

Głównymi dostawcami na globalny rynek włókien węglowych są m.in. Hexcel Corporation; Mitsubishi Rayon; Teijin Limited oraz KR Motors.

Wyświetlono: 1420

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej