Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Globalny rynek tekstyliów antybakteryjnych zdominowany przez branżę medyczną

15.10.2019

Analiza globalnego rynku tekstyliów antybakteryjnych wskazuje na oczekiwany wzrost obecnej wartości rynku do nawet 12,3 mld dolarów do końca 2024 roku, przy wskaźniku CAGR wynoszącym średnio 5,4%. Ma to związek ze wzrostem świadomości wśród użytkowników w zakresie produktów chroniących zdrowie i higienę oraz zapobiegających zakażeniom.

Rynek tekstyliów antybakteryjnych można podzielić wedle substancji aktywnych, wśród których znajdują się syntetyczne związki organiczne, metale i sole metali oraz bioprodukty. Zastosowanie tekstyliów antybakteryjnych uwzględnia produkcję tekstyliów medycznych, odzieży oraz tekstylów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

Stosowanie tekstyliów antybakteryjnych w branży medycznej rosnąc ma w tempie 6% rocznie. Obejmuje ono m.in. wykorzystywanie ich do produkcji odzieży ochronnej, prześcieradeł i koców, jak również materiałów i chusteczek chirurgicznych.

Jeśli chodzi o substancje aktywne, to przede wszystkim syntetyczne związki organiczne napędzają globalny rynek tekstyliów antybakteryjnych. Syntetyczne związki organiczne obejmują czwartorzędowe związki amoniowe, triklosan, biguanidy poliheksametylenowe i inne. Ich dominująca rola na rynku jest związana z faktem, że są ekonomiczniejszym rozwiązaniem aniżeli związki alternatywne. Jednocześnie są skuteczniejsze w szerszym zakresie stosowania, jeśli chodzi o rodzaje drobnoustrojów, bakterii i grzybów, przed którymi zabezpieczają.

Aktualnie udział bawełny w tekstyliach antybakteryjnych to ponad 60%.

Tagi


tekstylia
Wyświetlono: 405

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej