Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Globalny rynek kaprolaktamu napędzany przez lekkie samochody osobowe

01.08.2019

Analiza globalnego rynku kaprolaktamu, tj. organicznego związku chemicznego (laktamu kwasu ε-aminokapronowego), będącego monomerem stosowanym do produkcji włókien syntetycznych typu poliamidy wskazuje, że rynek ten wzrośnie z 13,1 mld dol. wygenerowanych w 2018 roku do prognozowanych 17,7 mld dol. do końca 2027 roku.

W raporcie ocenia się, że wzrost ten następować będzie przy wskaźniku CAGR na poziomie 3,2% w okresie prognozy, tj. w latach 2019-2027. Analiza uwzględnia zastosowania kaprolaktamu w produkcji m.in. włókien nylonowych 6 (stosowanych, m.in. w branży tekstylnej, przemysłowej, w produkcji włókien dywanowych czy staplowych; tj. odcinkowych), tworzywa konstrukcyjnego nylon 6 (stosowanego w branży motoryzacyjnej, elektrycznej i elektronicznej) oraz w produkcji dóbr konsumpcyjnych, w przemyśle maszynowym, do produkcji drutów i kabli.

Zgodnie z raportem głównymi czynnikami napędzającymi dynamiczny wzrost na rynku kaprolaktamu jest rosnące zapotrzebowanie na pojazdy o stosunkowo małej masie (tj. budowane w technologii lightweight), rozwój zastosowań folii i powłok oraz postępujący wzrost gospodarek wschodzących.

Jednocześnie twierdzi się, że produkcja włókien nylonowych 6 jest największą i najszybciej rozwijającą się aplikacją kaprolaktamu. Ich udział stanowi ponad 52,1% udziału w rynku globalnym. Okazuje się, że włókna PA-6 są dość łatwe do barwienia, oferują głębokie i jasne odcienie, zapewniają wysoką wytrzymałość i są lekkie. Często włókna te są połączone z włóknami elastan (inaczej spandeks czy lycra), aby zapewnić dobre właściwości w zakresie rozciągania. Kaprolaktam jest początkowo przetwarzany w celu wytworzenia włókna poliamidu 6, a następnie jest dalej stapiany i wirowany do stworzenia różnych postaci włókien, przykładowo włókien odcinkowych, pakuł (tj. krótkich włókien o długości mniejszej niż 30 cm, wykorzystywanych do produkcji przędz zgrzebnych), włókien jednowłóknowych (monofilamentowych) i wielowłókienkowych. Włókno ma wyjątkową trwałość i doskonałe właściwości fizyczne. Tkanina jest obszarem o ważnym zastosowaniu końcowym dla poliamidu. Najczęściej stosowane tkaniny poliamidowe są wytwarzane z poliamidu 6, poliamidu 66 i innych kopoliamidów. Doskonałe właściwości kaprolaktamu pozwalają produktowi końcowemu wykazywać się konkurencyjnymi właściwościami jakościowymi, mniejszą wagą i wyższą wytrzymałością.

Oczekuje się, że region Azji i Pacyfiku (APAC) będzie miał największy udział w rynku kaprolaktamu w okresie prognozy. Łatwa dostępność taniej siły roboczej i surowców napędza inwestycje zagraniczne, które zwiększają produkcję kaprolaktamu w regionie. APAC to obecnie najszybciej rozwijający się rynek kaprolaktamu. Wzrost tego rynku następuje przy wskaźniku CAGR na poziomie 5,3%, jeśli chodzi o przyjęty okres prognozy.

Głównymi graczami na rynku kaprolaktamu są m.in. AdvanSix; Alpek S.A.B. de C.V.; Aquafil S.p.A., BASF; Capro; China Petrochemical Development Corporation; Domo Chemicals; Grupa Azoty; Gujarat State Fertilizers & Chemicals Limited (GSFC), Highsun Group; KuibyshevAzot PJSC, Lanxess, Luxi Chemical Group; China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec); Spolana; Sumitomo Chemical; Toray Industries; Ube Industries i Zhejiang Heni Group.

 

Źródło: MarketsandMarkets Research Private Ltd.

Wyświetlono: 740

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej