Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Globalny rynek heksanu może osiągnąć wartość 2,5 mld dolarów do 2027 r.

27.12.2019
Autor: Anna Jarosik

Zapotrzebowanie na heksan w skali świata znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat. Oczekuje się, że tendencja ta utrzyma się również w kolejnych latach ze względu na popyt m.in. na oleje roślinne.

Heksan jest stosowany jako rozpuszczalnik w ekstrakcji olejów roślinnych otrzymywanych z nasion i roślin warzywnych, takich jak ziarno gorczycy, nasiona bawełny, soja, orzeszki ziemne, zarodki kukurydzy, palma, len i rzepak. Pomaga usunąć niekorzystny smak z oleju i uzyskać wyższą wydajność procesu.

Analiza globalnego rynku heksanu wskazuje, że zastosowania związane z czyszczeniem i odtłuszczaniem przemysłowym rozwijają się najbardziej dynamicznie. Heksan jest też coraz częściej stosowany jako rozpuszczalnik w farbach, lakierach i powłokach do rozpuszczania pigmentów, dodatków i środków wiążących. Rozpuszczalniki kontrolują lepkość farby i poprawiają jakość powłoki. Około 50% rozpuszczalników stosuje się do produkcji farb, powłok i farb drukarskich. Oczekuje się, że wzrost zapotrzebowania na farby drukarskie, farby i powłoki będzie napędzał popyt na rozpuszczalniki w najbliższej przyszłości. To z kolei ma napędzać globalny rynek heksanu.

Wśród głównych graczy aktywnie działających na globalnym rynku heksanu wymienia się Royal Dutch Shell; Exxon Mobil Corporation; Phillips 66; Sumitomo Chemical; Rompetrol Rafinare oraz Petroleo Brasileiro.

Na Azję przypada 49% wartości światowego rynku heksanu. Ekspansja w branży związanej z produkcją olejów roślinnych oraz wzrost zapotrzebowania na rozpuszczalniki przemysłowe to główne czynniki, które napędzają ten rynek w Azji. Z kolei wzrost świadomości na temat ochrony środowiska naturalnego i wdrażanie surowych przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy i odprowadzania ścieków przemysłowych są kluczowymi czynnikami hamującymi globalny rynek heksanu.

Tagi


heksan
Wyświetlono: 1804

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej