Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Globalny rynek glikolu propylenowego napędzany przez technologię „bio”

06.03.2020
Autor: Anna Jarosik

Wartość globalnego rynku glikolu propylenowego to aktualnie 3,8 mld dolarów i wzrost na poziomie 4,4% rocznie.

To przyjazny dla środowiska proces produkcji glikolu propylenowego na bazie biologicznej doprowadził do tak dynamicznego wzrostu rynku. Również rosnące znaczenie branży motoryzacyjnej w regionie Azji i Pacyfiku przyczyniło się do wypracowania podanych wyników. Glikole propylenowe są bowiem szeroko stosowane w chłodziwach silnikowych i mieszankach do formowania blachy.

Glikole propylenowe w przeciwieństwie do glikoli etylenowych nie są toksyczne. Dlatego w branży spożywczej glikol propylenowy stosowany jest jako konserwant, ewentualnie emulgator oraz jako składnik barwników i aromatów. Natomiast w branży farmaceutycznej glikol propylenowy stosowany jest najczęściej jako tzw. podłoże (nośnik), które samo nie ma istotnego działania dla organizmu, ale na którym może zostać rozprowadzona substancja czynna leku. W produkcję kosmetyków glikol propylenowy używany jest jako rozczynnik, który nadaje danemu kosmetykowi pożądaną konsystencję emulsji, dodatkowo może być traktowany jako składnik nawilżający skórę.

Oczekuje się, że globalny rynek glikolu propylenowego pochodzenia biologicznego wzrośnie w kolejnych latach o 6,2%, co przekroczy stopę wzrostu dla całego rynku glikolu propylenowego. Dzieje się tak, gdyż produkcja glikolu propylenowego ze źródeł biologicznych ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Ponadto rosnące zapotrzebowanie na farmaceutyki, żywność i napoje, zwłaszcza „bio” oraz kosmetyki naturalne skutecznie napędzają rozwój rynku glikolu propylenowego pochodzenia biologicznego.

Mocno na popyt wpływa też koniunktura w branży transportowej, która generuje zapotrzebowanie na glikole propylenowe w samochodowych płynach chłodzących, jak również w skrzydłach samolotów, łodziach rekreacyjnych i statkach.

Dow Chemical Company; LyondellBasell Industries; BASF; Archer Daniels Midland Company (ADM); Global Bio-chem Technology Group; DuPont Tate & Lyle Bio Products Company; Huntsman Corporation; SKC; Temix Oleo oraz INEOS Oxide to najwięksi producenci omawianego wyrobu.

Wyświetlono: 1194

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej