Nowości - Chemia budowlana ze świata

Globalny rynek białego cementu związany z budową białych budynków

16.07.2019
Autor: Anna Jarosik

7,97 mld dolarów – tyle jest wart światowy rynek białego cementu według agencji Allied Market Research. W 2025 r. ta wartość ma już sięgać 10,9 mld dolarów za sprawą wzrostu o 4% rocznie.

Biały cement jest szeroko stosowany jako alternatywa dla cementu szarego. Dzieje się tak głównie ze względu na jego właściwości, tj. białość, rozdrobnienie i niskie zużycie energii. Zauważa się, że zapotrzebowanie na biały cement jest znacznie wyższe w krajach o wysokich temperaturach. Powodem jest fakt, że więcej ciepła odbija się od białej powierzchni betonu w porównaniu ze standardowym betonem szarym. Ponadto stosowany jest on jako łatwo dostępny składnik betonu, który działa dobrze w wielu zastosowaniach. Biały cement oferuje m.in. korzyści artystyczne i wydajnościowe dla chodników, budynków i innych konstrukcji budowlanych. Służy też jako integralna część w projektowaniu strukturalnym, tj. w projektowaniu wysokich budynków komercyjnych i mieszkaniowych, mostów i konstrukcji parkingowych.

Trend, związany z budową białych budynków w Hiszpanii, Włoszech, Grecji zwiększa wzrost rynku białego cementu w Europie. Ponadto prefabrykowane wyroby na bazie białego cementu, m.in. płytki i kostka brukowa, w połączeniu z rozwojem przemysłu płytek, skutecznie pomagają zaoszczędzić czas i pracę, co dodatkowo napędza rozwój rynku. Co więcej zapotrzebowanie na budynki o charakterystycznym stylu architektury wernacular (tj. architektura charakteryzująca się wykorzystaniem lokalnych materiałów i wiedzy, zwykle bez nadzoru profesjonalnych architektów; wernakularne budynki są zazwyczaj proste i praktyczne, niezależnie od tego, czy są to domy mieszkalne, czy budowane do innych celów), zwiększa produkcję białego cementu.

Najpopularniejszym typem, z udziałem 70% w rynku białego cementu, jest cement portlandzki.

Pod względem zastosowania, biały cement w 47% idzie na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Wyświetlono: 1836

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej