Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Globalny rynek antyoksydantów w technologii tworzyw sztucznych zdominowany przez branżę motoryzacyjną

16.10.2019
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek antyoksydantów, inaczej przeciwutleniaczy, wyceniany jest na 807 mln dolarów. Wzrost branży to 6% rocznie. Wynika on z popytu na pochodne propylenu, głównie w motoryzacji i opakowalnictwie.

Dzięki odpowiednio dobranym przeciwutleniaczom, tworzywa sztuczne zyskały większą stabilność termiczną przy jednoczesnej odporności na utlenianie. W efekcie doprowadziło to do jeszcze większej penetracji antyoksydantów stosowanych w technologii tworzyw w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w lotniczym, motoryzacyjnym, opakowaniowym, budowlanym i elektronicznym. Jednocześnie ze względu na fakt, że przemysł nieustannie poszukuje materiałów o wydłużonym okresie przydatności swoich produktów, przeciwutleniacze do tworzyw sztucznych prawdopodobnie będą zyskiwać na znaczeniu i wartości w kolejnych latach.

Tworzywo sztuczne jako materiał jest podatne na zmiany temperatury. Z tego względu wymaga dodawania substancji chemicznych, m.in. fenoli, amin, mieszanek, fosforynów i tioestrów, aby w ten sposób zapobiec ich twardnieniu w niskich temperaturach i wiotczeniu w wysokich temperaturach. Produkty wytwarzane przy użyciu przeciwutleniaczy stosowanych w technologii tworzyw sztucznych są chronione przed wpływem czasu. W 2018 roku sprzedaż antyoksydantów stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych osiągnęła 274 tys. ton.

Jak wiadomo polimery zmieniają się wraz z upływem czasu, m.in. pod wpływem promieniowania, środowiska korozyjnego i nadmiernego ciepła. Zmiany te wpływają na ich żywotność i właściwości. Natomiast dzięki zastosowaniu antyoksydantów, producenci mogą oferować wyroby o przedłużonym okresie trwałości. W poszukiwaniu wyróżnika na rynku, skupiono się na opracowaniu przeciwutleniaczy odpornych na niekorzystne działanie temperatury, ciśnienia i środowiska.

W ostatnim czasie rynek antyoksydantów w technologii tworzyw sztucznych rozwija się równolegle z przemysłem motoryzacyjnym. Głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na lekkie tworzywa sztuczne, co ma zwiększyć efektywność paliwową pojazdów. Trend związany ze stosowaniem przeciwutleniaczy w produkcji elementów samochodowych gwałtownie rośnie - ma to na celu opóźnienie ich degradacji.

Rynek antyoksydantów stosowanych w technologii tworzyw sztucznych jest rynkiem rozproszonym. Łącznie liderzy tej branży mają do dyspozycji ledwie 32% udziałów w branży. Wśród tych liderów wymienia się m.in. BASF; SI Group; SONGWON Industrial Group oraz ADEKA Corporation.

Wyświetlono: 2375

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej