Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Globalny rynek akumulatorów kwasowo-ołowiowych napędzany przez zaawansowane technologie

09.09.2019
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek akumulatorów ołowiowo-kwasowych wart jest obecnie 41,6 mld dolarów i rośnie w tempie 4,7% rocznie. Wzrost ten można przypisać rozwojowi energii odnawialnej oraz prężnie rozwijającą się branżą związaną z gromadzeniem danych cyfrowych. Spodziewane jest, że oba kierunki wpłyną na zwiększone zapotrzebowanie na akumulatory kwasowo-ołowiowe do zasilania m.in. awaryjnego.

Podstawowe typy akumulatorów kwasowo – ołowiowych to akumulatory stacjonarne i rozruchowe. Jeśli chodzi o metody ich budowy to wyróżnia się akumulatory zalane oraz szczelne, bezobsługowe akumulatory z zaworami (VRLA).

To segment VRLA jest dominującym rynkiem akumulatorów ołowiowo-kwasowych z udziałem ponad 40%. Ten rodzaj akumulatorów coraz częściej zastępuje akumulatory tradycyjne, tzw. mokre. Metody konstrukcyjne wykorzystywane w tego typu akumulatorach oparte są na nowych technologiach, w tym na obecności adsorbującego materiału szklanego i żelu krzemionkowego. Akumulatory VRLA zawierają chłonną matę z włókna szklanego o dużej porowatości, w której znajduje się elektrolit. Natomiast technologia żelowa akumulatorów VRLA wykorzystuje elektrolit w postaci żelu, który powstał po wymieszaniu kwasu siarkowego ze specjalną kamionką. Technologie te zapewniają długowieczność akumulatorów i wymagają mniej konserwacji w porównaniu do zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Podczas eksploatacji nie wymagają one uzupełniania wody, kontroli gęstości i poziomu elektrolitu. W nadchodzących czasach akumulatory te będą prawdopodobnie preferowanym wyborem w porównaniu do konwencjonalnych akumulatorów ołowiowo-kwasowych.

Zaawansowane akumulatory kwasowo-ołowiowe będą najszybciej rozwijającym się segmentem akumulatorów ołowiowo-kwasowych. Szacuje się, że wzrost następować będzie w tempie 5,2% rocznie. Zaawansowane technologie wykorzystywane w akumulatorach kwasowo-ołowiowych uwzględniają powłoki węglowe na płycie anodowej. Eliminuje to konieczność czyszczenia osadzającego się siarczanu ołowiu na galwanizerni. Jednocześnie zwiększa żywotność elektrody anodowej, co ostatecznie wydłuża całkowitą żywotność zestawu akumulatorów. Dodatkowo technologia ta zapewnia szybsze ładowanie przy tzw. przerywaniu regeneracyjnym. Jest to istotna zaleta zaawansowanych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ponieważ zadanie to jest trudne do zrealizowania w przypadku zwykłych akumulatorów ołowiowo-kwasowych.

Region Azji i Pacyfiku ma obecnie największy udział w globalnym rynku akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Jednym z czynników dynamizujących wzrost w tym regionie jest wymóg związany z opłacalnością rozwiązań energetycznych. Oczekuje się, że obecność ogromnej bazy motoryzacyjnej i produkcyjnej w tym regionie będzie głównym motorem wzrostu rynku. Oczekuje się, że wzrost zużycia energii na tym obszarze ze względu na szybką industrializację i urbanizację przyspieszy rozwój rynku akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Wśród czołowych graczy aktywnie działających na globalnym rynku akumulatorów ołowiowo-kwasowych wymienia się m.in. EnerSys; Exide Technologies; GS Yuasa International.; Clarios; Panasonic; Chaowei Power Holding Limited; Narada Power Source; HBL Power Systems; Crown Battery Manufacturing Company; NorthStar; Hitachi Chemical; Teledyne Technologies Incorporated; East Penn Manufacturing Company; Hankook AltasBX; Hoppecke Baterie GmbH & Co. KG; C&D Technologies, Inc.; Rolls Battery; Camel Power; Amara Raja Power Systems Ltd.; XUPAI Battery; Okaya Power Pvt.; Leoch International Technology Ltd.; Harbin Coslight Power oraz First National Battery.

Wyświetlono: 2565

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej