Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Gamrat kupi bułgarskiego przetwórcę tworzyw

09.01.2013

Gamrat chce zaistnieć na rynku europejskim. Pierwszym celem Bułgaria.

Spółka z Jasła podpisała umowę przedwstępną dotyczącą nabycia bułgarskiego przedsiębiorstwa Devorex z siedzibą w Płowdiw. Celem jest objęcie 90% udziałów w firmie z możliwością późniejszego dokupienia reszty. Zawarcie końcowej umowy ma nastąpić nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia zawarcia umowy przedwstępnej, czyli najpóźniej będzie to w marcu. Wartość transakcji opiewa na 7,7 mln euro. Podpisanie umowy z firmą Devorex to pierwszy krok Gamratu w dążeniu do umiędzynarodowienia swej pozycji.

To, czym bułgarska firma zachęciła krajowego przetwórcę tworzyw sztucznych, to m.in. różnice w kosztach produkcji w Polsce i Bułgarii oraz fakt, że państwo ze stolicą w Sofii może się pochwalić najniższymi w Unii Europejskiej podatkami. Podatek dochodowy CIT wynosi tam tylko 10%. Stopa ta ma być utrzymana jeszcze przez ponad dekadę. A to daje już spore możliwości pozyskiwania nowych inwestorów.

Devorex specjalizuje się w produkcji m.in. systemów rynnowych, systemów odwodnień liniowych, rur polipropylenowych przeznaczonych do wyposażeń sanitarnych i uzdatniania wody pitnej oraz produkcji wewnętrznych instalacji do ogrzewania budynków mieszkalnych, przemysłowych i administracyjnych. Jest to więc produkcja zbliżona do tej, którą może zaoferować Gamrat. Bułgarzy są obecni także na rynku rumuńskim. Firma posiada własne oddziały handlowe oraz bardzo dobrze rozwiniętą sieć dystrybucyjną w ponad 20 krajach w Europie, Azji i Afryce. Od kilku lat współpracują z czołowymi sieciami materiałów budowlanych, takimi jak choćby Praktiker, BauMax, OBI, Leroy Merlin

Wyświetlono: 1197

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej