Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Fosfan korzysta z nowej instalacji

28.04.2020

Fosfan uruchomił nową instalację do produkcji nawozów. Dzięki niej możliwe są istotne zmiany w produkcji, co przekłada się na ofertę spółki ze Szczecina.

- Jako jeden z najważniejszych krajowych producentów nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa, od kilku lat poszukujemy nowych rozwiązań, które pozwolą na większą koncentrację składników w nawozach. Bardziej skoncentrowany nawóz to mniejsza ilość wysiewu na hektar, a w efekcie łatwiejszy transport i logistyka oraz mniejsze nakłady pracy rolnika. O takie produkty często pytają także handlowcy. Głównym obiektem naszych zainteresowań i badań był azot. Produkujemy nawozy wieloskładnikowe NPK, jednak do tej pory zawartość azotu w naszych nawozach była mniejsza, wynosiła maksymalnie do 10%. Zależało nam na zwiększeniu ilości tego składnika do 15-20% - tłumaczy Mirosław Warenik, dyrektor techniczny spółki Fosfan.

Najbardziej skoncentrowanym półproduktem, zawierającym azot jest mocznik. Problem, przed którym stanęła jednak firma, to fakt, że mocznika nie można tak po prostu dodać do superfosfatu, produkowanego w Fosfanie. Potrzeba odpowiedniej technologii i określonych warunków. I właśnie nowa instalacja ten problem eliminuje.

- Nie mogąc stosować mocznika w naszych nawozach, używaliśmy jako źródła azotu siarczanu amonu. Zawartość azotu wynosi tu 20%, w moczniku mamy zaś aż 46%. Konieczne okazało się zaprojektowanie i wybudowanie odpowiedniej instalacji. W początkowym okresie w badaniach wykorzystywaliśmy reaktory i instalacje, zbudowane przez naszych pracowników w firmowym warsztacie. Trwało to kilka lat, począwszy od 2016 roku. Tak zdobyliśmy wiedzę i doświadczenie. Mocznik musi zostać rozpuszczony w odpowiednich proporcjach i w odpowiedniej temperaturze w kwasie siarkowym. Później produkt, także w odpowiednich warunkach, jest łączony z fosforytami. Powstaje wówczas produkt o 20% zawartości azotu i 10% zawartości fosforu. Może on sam w sobie stanowić nawóz dwuskładnikowy. Po dodaniu odpowiedniej ilości soli potasowej otrzymujemy nawóz NPK, z dużą koncentracją azotu na wyjściu. Instalacja do wytwarzania nawozów mocznikowo-superfosfatowych stała się podstawą do rejestracji i zgłoszenia wniosku patentowego. Powstała instalacja pracująca w sposób ciągły i zautomatyzowany. Ważne w tym procesie jest utrzymanie stabilności i ciągłości procesu, utrzymanie stałych przepływów. Zachodzą tu silne reakcje egzo- i endotermiczne, czyli takie, podczas których albo wydziela się bardzo dużo energii w postaci ciepła albo trzeba tej energii dostarczyć – dodaje Mirosław Warenik, dyrektor techniczny szczecińskiego Fosfanu.

Tagi


nawozy Fosfan
Wyświetlono: 1496

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej