Nowości - Chemia budowlana ze świata

Fluoropolimer Teflon znalazł zastosowanie w chemii budowlanej

30.06.2015

Znany z zastosowania w ramach produkcji sprzętu kuchennego polimer Teflon zaczął być używany również do produkcji tynków i farb.

Początkowo syntetyczny fluoropolimer o nazwie handlowej Teflon używany był jedynie przez wojsko. Z upływem lat wkraczał do innych gałęzi przemysłu. Wykorzystywany był m.in. przy kosmicznym projekcie Apollo. W latach 60. ubiegłego wieku na masową skalę zaczęto po niego sięgać przy tworzeniu naczyń kuchennych z gładką, nieprzywierającą powierzchnią. Powłok z Teflonu doszukamy się także w odzieży oraz tkaninach użytkowych i technicznych. Wszędzie tam polimer tworzy niewidzialną barierę wokół włókien, chroniącą je przed powstawaniem plam.

Mimo szerokiego spektrum zastosowań Teflon wciąż zyskuje nowe możliwości zastosowania. Wzbogacenie go o atomy wodoru nadało mu stan płynny. W efekcie możliwe stało się zastosowanie fluoropolimeru, jako wartościowego dodatku do produkcji wysokiej jakości farb, impregnatów i tynków. W Polsce technologię tę wykorzystuje Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka.

Obecny w jej produktach FOVEO TECH Teflon surface protector jest dodatkiem o niezwykłej kombinacji chemicznych i fizycznych właściwości, które wynikają ze specyficznej budowy. Cząsteczki Teflon koncentrują się na powierzchni utworzonej w trakcie malowania czy nakładania tynku powłoki i obniżają jej napięcie powierzchniowe. Dzięki temu w mniejszym stopniu przyciąga ona zanieczyszczenia. To zaś skutecznie redukuje możliwość trwałego związania brudu z podłożem. Dodatkowo, warstwa dekoracyjna jest znacznie trwalsza i bardziej odporna na wnikanie wilgoci. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku tynków i farb zewnętrznych. Za sprawą dodatku Teflon, woda deszczowa lub śnieg swobodnie spływają z powierzchni elewacji, nie niszcząc ich.

W segmencie materiałów do wykonywania elewacji produkty, produkty Śnieżki (tynki polimerowe i farby fasadowe akrylowe) są jedynymi na polskim rynku zawierającymi ten unikalny dodatek.

Wyświetlono: 2942

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej