Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Flukar zakończył prace nad projektem trwającym od 2015 r.

28.11.2019

Firma Flukar uruchomiła w Kędzierzynie – Koźlu proekologiczną instalację pilotażową do produkcji modyfikowanych emulsji asfaltowych.

Emulsje asfaltowe powstawać będą z odpadów polimerowych i będą stosowane w drogownictwie. Mają się cechować lepszymi parametrami wytrzymałościowo-szczepnymi w stosunku do obecnie stosowanych w drogownictwie.

Mimo że tworzywa sztuczne są w pełni przetwarzalne, obecnie recyklingowi poddaje się zaledwie ułamek odpadów z tych tworzyw. W Polsce roczne zużycie tworzyw we wszystkich zastosowaniach wynosi ok. 60 kg na mieszkańca, z czego według danych szacunkowych odzyskuje się jedynie ok. 10 %.

- Wprowadzenie nanowłókien polimerowych wytworzonych również z polimerów odpadowych do końcowego etapu produkcji emulsji asfaltowej spowoduje wzrost odporności niskotemperaturowej, która jest jedną z głównych przyczyn odspojenia górnych warstw nawierzchni drogowej oraz przyczyni się do poprawy właściwości mechaniczno-sprężystych w kierunku wzdłużnym i poprzecznym. Wykorzystanie surowców odpadowych wpłynie również bardzo korzystnie na środowisko naturalne. Przewiduje się, że w wyniku wdrożenia zupełnie nowego sposobu wytwarzania emulsji asfaltowej wydłuży się cykl życia nawierzchni asfaltowej zbudowanej dzięki innowacyjnej technologii o 30%, poprawiając tym samym bezpieczeństwo ruchu drogowego – przekonują przedstawiciele firmy Flukar.

Prace nad projektem Flukar rozpoczął w 2015 r.  Zadanie uzyskało dofinansowanie z Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu LIFE, który jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej poświęconym wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu.

Wyświetlono: 659

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej