Nowości - Przemysł kosmetyczny z kraju

Fabryka AVON w Garwolinie: tak powstają kosmetyki sprzedawane na całym świecie

29.01.2020
Fabryka AVON w Garwolinie: tak powstają kosmetyki sprzedawane na całym świecie

Kosmetyczny koncern Avon poinformował, że Avon Operations Polska to największa i jednocześnie najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka Avon na świecie. Ten innowacyjny kompleks produkcyjny zlokalizowany w Garwolinie zatrudnia ponad 1 tys. pracowników i zaopatruje w kosmetyki klientów z ponad 59 krajów na trzech kontynentach. 

Fabryka Avon Operations Polska powstała w 1997 r. Od tego czasu wydajność kompleksu stale rośnie. Aktualnie na terenie zakładu wytwarza się średnio 320 ton masy kosmetycznej dziennie, służącej do wyprodukowania 1,4 mln sztuk produktów. Każdego tygodnia do klientów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wyjeżdżają miliony gotowych kosmetyków, wśród których znajdują się m.in. perfumy, szminki, kremy i szampony. Dzięki temu fabryka Avon Operations Polska uznawana jest za niezwykle ważny punkt na międzynarodowej mapie firmy.

Avon Operations Polska składa się z trzech obszarów, tzw. operacji, specjalizujących się w określonej gamie produktów.  Około 40% wolumenu, głównie perfumy, tusze do rzęs, błyszczyki i podkłady powstaje w tzw. Operacji 1.

Właściwy proces produkcji rozpoczyna się w mieszalni, nazywanej wewnętrznie „kosmetyczną kuchnią”. To tam w 22 mieszalnikach, według określonej receptury, łączone są wszystkie składniki, a cały proces, polegający na podgrzewaniu, chłodzeniu i mieszaniu, zajmuje od dwóch do 10 godzin. Gotowa masa kosmetyczna zostaje następnie skontrolowana przez firmowy dział jakości i przetransportowana do linii napełniającej, gdzie na 14 liniach pakujących zostaje umieszczona we właściwych opakowaniach. W Operacji 1 tygodniowo produkuje się  1,7 miliona butelek perfum, 630 tysięcy tuszy do rzęs i błyszczyków oraz 780 tysięcy emulsji.

Największa część wolumenu, bo aż 47%, powstaje w tzw. Operacji 2. 

Wśród produkowanych  tu towarów znajdują się głównie kremy, szampony, odżywki oraz emulsje do pielęgnacji ciała 
i twarzy. Podobnie jak w przypadku Operacji 1, produkcja rozpoczyna się w mieszalni, składającej się z 24 mieszalników. Proces mieszania trwa zwykle od czterech do 12 godzin, po czym gotowa i zatwierdzona masa trafia do pakowalni, wyposażonej w 17 linii napełniających masę kosmetyczną  w butelki i słoiczki z tworzyw sztucznych oraz szklane tuby i saszetki. Po zapakowaniu, produkty w zbiorczych kartonach trafiają do magazynu, gdzie podlegają paletyzacji i zostają przygotowane do wysyłki do centrów dystrybucyjnych, z których każdego tygodnia do klientów trafia 4,9 miliona produktów. 
Z kolei pozostałe 13% wolumenu stanowią szminki i balsamy do ust, produkowane w tzw. Operacji 3.

W mieszalni Operacji 3 znajdują się cztery miksery, a przygotowanie jednej partii masy kosmetycznej zajmuje do sześciu godzin. Zanim jednak trafi ona do pakowalni, gdzie znajduje się  pięć linii napełniających, to firmowy dział jakości przeprowadza liczne testy, mające na celu skontrolowanie zgodności ze standardami takich parametrów, jak kolor, zapach i aplikacja na skórze.

Następnie masa trafia do linii napełniającej i to właśnie tam rozpoczyna się  proces przygotowania szminki, która musi być nie tylko funkcjonalna, ale również pięknie wyglądać. Kluczowym  momentem produkcji jest przenoszenie uformowanych sztyftów z formy do opakowania. Gotowe produkty trafiają w następnej kolejności do magazynu, a potem do Avon Distribution Polska, skąd rozpoczynają podróż do klientów. W tzw. Operacji 3 tygodniowo powstaje 470 tysięcy różnych rodzajów szminek, produkowanych w ponad 20 odcieniach.

Fabryka AVON Operations Polska posiada 5,4 tys. kodów produktów gotowych i 2 tys. formuł mas kosmetycznych. Każdego roku fabryka realizuje ok. 48 tys. zamówień wyrobów gotowych oraz przygotowuje 35 tys. mieszań mas kosmetycznych. Zautomatyzowane linie produkcyjne fabryki pracują z prędkością do 200 sztuk na minutę. Na obszarze całej fabryki wdrożony i utrzymywany jest Zintegrowany System Zarządzania ISO, który obejmuje bezpieczeństwo (OHSAS 18001), jakość (ISO 9001) i środowisko (ISO 14001) oraz Dobre Praktyki Produkcyjne (ang. Good Management Practice) (ISO 22716).

Wyświetlono: 1466

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej