Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Evonik wychodzi z biznesu metakrylanowego

05.03.2019

Niemiecki koncern Evonik sprzedaje swoją jednostkę biznesową działającą w obszarze metakrylanu metylu firmie Advant International. Cena transakcji to 3 mld euro, czyli 8,5 razy więcej niż wypracowywany przez tę jednostkę wynik EBITDA.

Sprzedawany biznes realizowany jest w oparciu o 18 zakładów działających na całym świecie, w których to Evonik zatrudnia 3 tys. pracowników. Od 2016 do 2018 r. biznes ten generował przychody ze sprzedaży w kwocie 1,8 mld euro. EBITDA wynosiła 350 mln euro. Za 2019 r. Evonik spodziewa się porównywalnych rezultatów, więc transakcja nie powinna mieć w perspektywie krótkookresowej wpływu na notowania jednostki.

Dezinwestycją objęte są linie produktowe metakrylanów, produktów akrylowych i cyjanków oraz część działalności w zakresie żywic metakrylowych. Swoją decyzję Evonik tłumaczy strategią koncentrowania się na chemikaliach specjalistycznych, które w mniejszym stopniu niż te wymienione podlegają rynkowej cykliczności.

Advant International jest jednym z najbardziej doświadczonych finansowych inwestorów w przemyśle chemicznym. W ciągu ostatnich trzech dekad zrealizował blisko 30 podobnych inwestycji.

Wyświetlono: 513

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej