Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Evonik uruchomił w Niemczech nową fabrykę do produkcji silikonów

16.01.2020
Evonik uruchomił w Niemczech nową fabrykę do produkcji silikonów

Evonik uruchomił w Niemczech wielofunkcyjny zakład do produkcji silikonów. Obiekt powstał w miejscowości Geesthacht, w pobliżu portowego Hamburga i właśnie udogodnienia transportowe uważane są za jedną z zalet nowej fabryki.

W tym samym miejscu Evonik już od 35 lat zajmuje się produkcją wysokiej jakości komponentów i surowców potrzebnych w procesie wytwarzania uszczelniaczy i klejów, mas formierskich i odlewniczych oraz innych produktów. Produkcja w nowej fabryce obejmie silikony utwardzane dodatkami i polimery zakończone silanem, które są stosowane jako spoiwa do klejów i uszczelniaczy, w klejach do parkietów, klejach do leczenia ran i innych zastosowań medycznych lub klejach do elektroniki.

Nowa fabryka będzie musiała się zmierzyć z kilkoma wyzwaniami. W tej chwili jednym z największych problemów stojących przed branżą silikonów jest wysoka niepewność dostaw surowca, z którą to zmagają się producenci. Zapotrzebowanie na surowce do produkcji silikonów oraz ich ceny zależą od kilku czynników, tj. kursu wymiany walut, środków i działań podejmowanych w ramach ochrony środowiska naturalnego i od kosztów energii.

W skali świata to Chiny są jednym z najważniejszych producentów i dostawców surowców do produkcji silikonów. Często jednak kluczowi gracze, z siedzibą w Chinach, nie są w stanie spełnić wymogów związanych z ochroną środowiska narzuconych przez przepisy międzynarodowe. W związku z tym zmuszeni są do wstrzymywania produkcji, zwłaszcza podczas dochodzeń rządowych. Powoduje to czasowe niedobory surowców na rynku, co jednocześnie skutkuje wzrostami cen.

Z tego tytułu firmy produkujące silikony żyją w dużej niepewności. Takie bowiem utrudnienia w dostępności surowców i związane z tym wzrosty cen silikonów są praktycznie niemożliwe do przewidzenia. W efekcie producenci silikonów nie są w stanie podjąć działań wyprzedzających oraz zabezpieczyć się przed brakiem surowca. Wpływa to negatywnie na ich zdolność do planowania długoterminowego.

Wyświetlono: 589

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej